30.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Ndiheni të lodhura? Shkak mund të jetë kjo mangësi që prek shpesh gratë mbi 40 vjeç

Ndjenja e lodhjes, dhembjes dhe e rraskapitjes mund të jetë tregues se diçka po ndodh me shëndetin tuaj.

Kur trupi juaj ka shumë histaminë, kjo mund të bëjë që ju të përjetoni ato efekte anësore. Sidoqoftë, ka disa ndryshime të lehta të jetesës që mund të bëni për të mbajtur larg këto simptoma.

“Nuk mund t’ju them se sa shpesh flas me pacientët dhe zbuloj se burimi i shumë prej sfidave të tyre shëndetësore rezulton të jetë intoleranca ndaj histaminës”, vëren Amy Myers.

“Histamina është një përbërje e bërë nga trupi dhe gjendet në shumë ushqime, dhe roli i saj është të shkaktojë një përgjigje të menjëhershme inflamatore; ajo shërben si një flamur i kuq në sistemin tuaj imunitar, duke i treguar trupit tuaj për sulmuesit e mundshëm. Por nëse nuk e prisni histaminën siç duhet, ajo grumbullohet në rrjedhën tuaj të gjakut”. Rezultati: lodhje, dhimbje trupi dhe simptoma të ngjashme me alergjinë.

Tetëdhjetë për qind e të sëmurëve janë femra mbi 40 vjeç, por shumica nuk diagnostikohen. “Shumë nuk e dinë kurrë se cili është shkaku kryesor i simptomave të tyre”, thotë Dr. Myers. Një shkak kryesor i mbingarkesës: një mungesë gjenetike në DAO, një enzimë që prish histaminën. Mjeku juaj mund të kryejë teste për të konfirmuar një mbingarkesë, por nëse po përjetoni simptoma, shmangni ushqimet e pasura me histaminë për 30 ditë: Kjo përfshin djathin, uthullën, arrat, mishin e përpunuar, alkoolin, dhe çajin e zi dhe të gjelbër. Simptomat duhet të lehtësohen brenda një jave, dhe pas një muaji, ju mund të rivendosni ngadalë ushqime për të parë se cilat shkaktojnë simptoma. 

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit