22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

NASA – Gati për t’i çuar njerëzit në Hënë!

Agjencia Amerikane e Hapësirës – NASA ka bashkuar të parin nga raketahedhësit e saj të fuqishëm (SLS), i cili do t’i çojë njerëzit në Hënë këtë dekadë.

Inxhinierët në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida përfunduan zbritjen e 65 metrave të të gjithë skenës midis dy raketave më të vogla, raporton BBC.

Pesë hapa para provës

Kjo është hera e parë që të tre elementët kryesorë të raketës janë së bashku në konfigurimin e lëshimit.

NASA ka në plan të nisë SLS në fluturimin e saj të parë këtë vit.

Sidoqoftë, asnjë astronaut nuk do të jetë në bord, pasi inxhinierët duan që raketa dhe anija kozmike të kalojnë disa hapa përpara se të lejojnë njerëzit të ngasin në 2023.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit