10.5 C
Tiranë
HomeArgetimKurioziteteMos hidhni limonët e përdorur! Merrni edhe më shumë përdorim prej tyre...

Mos hidhni limonët e përdorur! Merrni edhe më shumë përdorim prej tyre me këtë hile!

Me verën këtu, limonët freskues ndoshta po gjejnë rrugën për të hyrë në menunë tuaj. Pak lëng limoni shton shumë aromë dhe gjallëri në një pjatë ose pije!

Por nëse i keni hedhur pasi i keni përdorur një herë, ne jemi këtu për t’ju ndaluar në gjurmët tuaja. Në vend të kësaj, kohët e fundit kemi mësuar se ngrirja e limonit është një mundësi e shkëlqyeshme nëse doni të kurseni dhe të përdorni më shumë prej tyre!

Ngrirja e limonëve për t’i përdorur më vonë

Deri tani, ju nuk mund ta keni konsideruar kurrë ngrirjen e limonëve të përdorur. Por, kur jeni duke përdorur lëng limoni të freskët ose limon, çfarë ndodh me pjesën tjetër të limonit? Nuk do të zgjasë shumë gjatë në frigorifer, dhe kështu ne përfundojmë duke e hedhur dhe humbur gjithë atë mirësi të çmuar të limonit.

Ngrirja e limonëve eleminon këtë problem dhe mund të ngrish një limon që tashmë është lëng ose i zier. Gjithçka që duhet të bësh është t’i futësh në frigorifer në një qese frigorifer ose enë. Me të vërtetë, kaq!

Ka disa përfitime nga ngrirja e limonëve. Ngrirja e një limoni me lëng është një mundësi e shkëlqyeshme, sepse pas përdorimit, ata bëhen të butë, gjë që e bën të vështirë gjallërimin e lëkurës. Kur janë të ngrir, lëvorja e limonit bëhet përsëri e fortë dhe në të vërtetë është më e lehtë për t’u grirë!

Tani le të themi se keni bërë disa kokteje të mbushura me feta limoni, por ju kanë mbetur edhe ca. Mund të ngrish limona të prerë gjithashtu! E njëjta gjë vlen: thjesht vendosni feta limoni në një qese ose enë dhe ngrini.

Pra, para se të hidhni limonët tuaj ose të blini më shumë sesa keni nevojë, provoni këtë truk dhe shikoni sa larg mund ta zgjasni një!

Ne mendojmë se do të befasoheni!

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment