11.5 C
Tiranë
KryefaqjaShëndetiMjaltë, shegë, limon dhe xhenxhefil - Shurupi më i mirë për imunitetin!

Mjaltë, shegë, limon dhe xhenxhefil – Shurupi më i mirë për imunitetin!

Duke lexuar më poshtë në këtë artikull do të mësoni formulën e një shurupi fantastik për imunitetin. Bëhet fjalë për kombinimin fuqiplotë të shegës, mjaltit, xhenxhefilit dhe limonit në një shurup të vetëm. Të jemi të qartë, ky shurup nuk bën dot magji nëse ju ushqeheni gjithë kohës me produkte të përpunuara dhe të shpejta. Shurupi i mëposhtëm duhet të jetë një pjesë thelbësore e një regjimi të shëndetshëm ushqimor.

Përbërësit:

100 ml lëng shege

120 gramë mjaltë

5 ml lëng xhenxhefili

55 ml lëng limoni.

Përgatitja:

Shtrydheni shegën dhe limonin.
Lëngjet hidhini në një kavanoz.
Grini xhenxhefilin dhe grimcat e tij hidhini në një napë.
Shtrydheni lëngun dhe hidheni në kavanoz.
Shtoni mjaltin dhe përziejini të gjitha lëngjet mirë.
Shurupi është gati.
Ekspertët këshillojnë që çdo mëngjes të merrni një lugë gjelle nga shurupi, ta tresni në ujë dhe ta pini me stomak bosh çdo mëngjes për 1 ose 2 javë. Këtë kurë mund ta shfrytëzoni në çdo stinë, ose të paktën dy herë në vit.
Këshilla të Tjera Për Mbrojtjen e Imunitetit

Krahas këtij shurupi, ekspertët këshillojnë që të merrni hapat e mëposhtëm:

1. Hani sa më pak ushqime të përpunuara, të shpejta e të skuqura
2. Hiqni dorë nga ëmbëlsuesit natyralë,
3. Kufizoni konsumin e produkteve shtazore
4. Rrisni konsumin e frutave, perimeve, drithërave, legumeve, farave,
5. Pini më shumë ujë dhe çajra.

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera