11.5 C
Tiranë
HomeArgetimKurioziteteMe lëkurë apo pa lëkurë?/ Ja si duhet ta gatuani mishin e...

Me lëkurë apo pa lëkurë?/ Ja si duhet ta gatuani mishin e pulës

Ka njerëz që gjatë dhe pas pjekjes së pulës, asaj të cilës i gëzohen më shumë është pikërisht lëkura e pjekur.

Ka të tjerë që në përkujdesjen ndaj shëndetit, lëkurën e heqin të parën nga mishi i pulës.

Në këtë artikull do të mësoni më shumë për gatimin e mishit të pulës dhe nëse ai duhet të piqet me apo pa lëkurë.

Arsyeja Përse  Lëkura e Mishit Të Pulës Nevojitet Në Gatim

Lëkura e mishit të pulës është e dobishme në ruajtjen e lagështisë së mishit gjatë gatimit.

Megjithatë, shumica e yndyrnave të ngopura tek pula ndodhet pikërisht nën lëkurë.

Gatimi i mishit pa lëkurën mund ta përthajë ndjeshëm atë. Ajo është e nevojshme gjatë marinimit ose recetave të pulës së pjekur ose të zier.

Në mungesë të lëkurës, mishi i gatuar do të jetë shumë i thatë, pa shije dhe me vështirësi për tu përtypur.

Si Ta Gatuani Mishin e Pulës Në Mënyrë Perfekte

Ekspertët thonë se mënyra perfekte e gatimit të mishit të pulës është që ta mbani lëkurën e saj gjatë gatimit dhe më pas ta hiqni përpara ngrënies.

Nëse jeni të shqetësuar për yndyrnat, ju mund ta përthani mishin e pulës me letër kuzhine.

Studimet kanë treguar se nëse do ta gatuani gjoksin e pulës me gjithë lëkurë dhe më pas ta hiqni atë përpara ngrënies, do të merrni më pak yndyrna dhe kalori.

Kjo është e mundur sepse siç e thamë më lart, të gjitha yndyrnat e mishit mblidhen tek lëkura gjatë gatimit.

Ekspertët nënvizojnë se pavarësisht lëkurës, i gjithë mishi i këtij shpendi është tejet i pasur me ushqyes të nevojshëm.

Mishi i pulës është një burim i shkëlqyer i proteinës, fosforit, vitaminës B6, B12, vitaminës D, kalçiumit, hekurit dhe zinkut.

Një racion me 100 gramë mish pule (me apo pa lëkurë) ofron 32 gramë proteinë.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,565FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment