10.5 C
Tiranë
HomeAktualitetMaturantët këmbëngulin, zbulohet organizimi për ditën e nesërme

Maturantët këmbëngulin, zbulohet organizimi për ditën e nesërme

Maturantët këmbëngulin se ndaj tyre është bërë padrejtësi me provimin e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë pasi në tezën e provimit janë dhënë pyetje jashtë programit parapërgatirtur dhe se ka qenë i një niveli mbi mesatar.

Ditën e nesërme ata kanë njoftuar protestën e dytë radhazi pas tubimit të sotëm para ministrisë së Arsimit dhe do të zhvillohet në orën 11 në të njëtjtin vend.

Ndryshe nga sot, ata kanë ftuar edhe qytetarët për pjesmarrje masive në protestë, ndërkohë që nga ana e saj Ministria e arsimit, përmes Drejtoreshës së  Qendrës së Shërbimeve Arsimore (QSHA) Rezana Vrapi ka dhënë një deklaratë për mediat në përgjigje të protestës së maturantëve të cilët kanë mbetur të pakënaqur me tezat e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë për shkak të nivelit të vështirësisë së tyre.

Vrapi tha se pretendimet e maturantëve nuk qëndrojnë ndërsa sqaroi se asnjë çështje konkrete apo temë konkrete nuk është akumuluar zyrtarisht

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment