8.5 C
Tiranë
HomeSportManchester United – Manchester City: Analizë, parashikim, statistika dhe formacionet e mundshme

Manchester United – Manchester City: Analizë, parashikim, statistika dhe formacionet e mundshme

Manchester United është nikoqir i Manchester Cityt për derbin që luhet në kuadër të javës së 11-të në Ligën Premier.

Ndeshja që fillon në ora 13:30, do të luhet në stadiumin ‘Old Trafford’, me dy skuadrat që kërkojnë tre pikë.

Për këtë sfidë, Djajtë e Kuq do të jenë pa Raphael Varanen e Edinson Cavanin që janë të lënduar, Paul Pogba është i suspenduar, derisa në dyshime është Victor Lindelof.

Në anën tjetër, Citizens nuk mund të llogarisin në Ferran Torres që është i lënduar, Aymeric Laporte i suspenduar dhe Kyle Ëalker në dyshime.

Analizë

Manchester United

United nuk është në gjendje të mirë momentale para derbit, pasi i mungojnë lojtarët si Varane dhe Cavani që janë të lënduar.

Lindelof është në dyshime dhe nuk u paraqit në stërvitjen e djeshme, ndërsa aty mungojë edhe Marcus Rashford.

Në vend të suedezit mund të luajnë Bailly, derisa Ole Gunnar Solskjaer nuk ka besim ende në Alex Telles ose Diogo Dalot.

Pogba mbetet i suspenduar për shkak të kartonit të kuq në derbin ndaj Liverpoolit, gjersa trajneri mund të luajë me skemat 4-2-3-1 ose 4-3-1-2.

Manchester City

Laporte është i suspenduar për një ndeshje, pas kartonit të pranuar në humbjen ndaj Crystal Palaces në fundjavën e kaluar.

Raheem Sterling ka qenë jashtë përdorimit në këtë sezon edhe pse është i gatshëm, andaj pritet që as në këtë takim të mos startojë.

Me Torres që është i lënduar, Phil Foden ose Kevin de Bruyne mund të luajnë si nëntë i rremë.

Statistika

Manchester United ka shënuar nën 2.5 gola në gjashtë ndeshjet e fundit që është takuar me Cityn në të gjitha garat.

Man Utd ka mbajtur pesë nga gjashtë ndeshje portën e paprekur ndaj Cityt në të gjitha garat.

City është i pamposhtur në 17 nga 19 takimet e fundit në Ligën Premier.

Parashikimi

Manchester City mund të fitojë derbin me dy gola dallim ndaj Unitedit.

Formacionet e mundshme

Manchester United: De Gea, Shaw, Maguire, Bailly, Wan-Bissaka, McTominay, Fred, Sancho, Fernandes, Grenwwod, Ronaldo.

Manchester City: Ederson, Cancelo, Sones, Dias, Zinchenko, Silva, Rodri, DeBruyne, Jesus, Grealish, Foden. 

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,557FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment