9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Ljubljana nuk është vetëm një kryeqytet!

Turistët zakonisht e konsiderojnë Ljubljanën si një pikë transferimi në rrugën e skive, detit apo vendpushimeve termike. Ata besojnë se qyteti është i vogël, vetëm dy orë për të shëtitur rreth qendrës historike dhe për të vendosur një shënim në hartën e udhëtimeve të tyre.Por, siç thonë ata, pellgu është i vogël, por i kushtueshëm. Ka aq shumë pamje në Ljubljana miniaturë sa farat e lulekuqeve në byrekun e Gibanica – dhe ju duhet t’i shijoni ato ngadalë si një ëmbëlsirë e shijshme sllovene.Dhe ky është një qytet i ngrohtë, i gjelbër dhe i qetë – ajo që ju nevojitet për pushime familjare. Bashkangjitur janë hotelet moderne, restorantet tradicionale dhe mikpritja e qytetarëve.Në përgjithësi, Pushimet me fëmijë në Ljubljana mund të quhen përrallore: do ta quajmë ashtu.

Ljubljana në hartën e sllovenisë

Qyteti i Ljubljana është kryeqyteti i Sllovenisë dhe vendbanimi më i madh në vend. Distanca nga Ljubljana në Maribor Pohorje është 130 km, në Liqenin e Bled – 55 km, në vendpushimet termale të Thalasso Strunjan, Terme Čatež dhe Terme Olimia – rreth 110 km.

Vendi ku ndodhet Ljubljana përmendet në mitet e lashta Greke. Sipas legjendave, ishte këtu që Jason, duke u kthyer nga Colchis me një gëzof të artë, hyri në një betejë me një dragua të frikshëm dhe e mundi.

Kjo e fundit, duket se fitoi vetëm, duke u bërë simbol i Ljubljana. Imazhi i dragoit gjendet në çdo hap: në stemën e kryeqytetit Slloveni, në ndërtesa, në xhamat e dyqaneve, në faqet e suvenireve dhe madje edhe në barnatore.Faktet flasin për këtë. Vendbanimet në brigjet e lumit të Lubjanës, ku qëndron qyteti kryesor i Sllovenisë, u shfaqën rreth 4 mijë vjet.Në shekullin I para Krishtit e. Këtu u ngrit vendbanimi i Emonit, i cili u bë pjesë e Perandorisë Romake dhe ekzistonte me siguri për disa shekuj.Përmendja e parë e shkruar e qytetit me emrin Ljubljana daton që nga 1144, dhe tashmë në fillim të shekullit XIV qyteti quhej Laibach, pasi ishte pjesë e monarkisë së Habsburgëve. Emri “Ljubljana” u kthye në 1918.

Pushime me fëmijë

Cila është koha për të kaluar me pushime në Lubjanë – një ditë, dy, një javë? Gjatë ditës, ju mund të galop rreth tërheqjet kryesore dhe disa muze. Për dy – për të bërë të njëjtën gjë, por ngadalë. Ekziston vetëm një rrezik që ju nuk do të jeni në gjendje të kapni sharmin e qytetit me këtë ritëm.Prandaj, kur ekzaminohet kalaja e Ljubljana, urat rrëfehen dhe të gjithë dragonjtë kapen (në lente), përpiquni të ngadalësoni dhe të shihni se si jeton qyteti.Si familjet me fëmijë ecin përgjatë rrugicave të parqeve të qytetit të pafund, si stërvitësit e sapunit stërviten në lumin Ljubljana, si tregu po ndryshket, shet perime fermash, djathëra dhe salçiçe. Ka shumë paqe në të gjitha këto – dhe ky është një rast për të ardhur në Ljubljana me fëmijët.

Një bukuri tjetër e kryeqytetit slloven është mundësia për t’u çlodhur me fëmijën tuaj ashtu si ju pëlqen. Nëse ju pëlqejnë ekskursione, përgatituni për befasi: ka shumë muze në Ljubljana, dhe disa prej tyre paraqesin gjetje me famë botërore, për shembull, rrota më e vjetër në botë.

Nëse merrni një parashkollor në një udhëtim, ofrojnë ekskursione alternative me argëtim- Dhe çdo fëmijë do të pëlqejë qytetin e profesioneve. Dhe me një fëmijë gjithmonë mund të ecni nëpër parqe, në sheshe ose përgjatë shëtitores.Dhe në Ljubljana ka shesh lojërash të shkëlqyera për fëmijë. Në mot të mirë, fëmijët gëzojnë të ngathët në faqen në Tivoli Park, dhe në rast të motit të keq mund të planifikoni një udhëtim për fëmijët qendra Mala ulica.Një plus shtesë: në qendër të Lubjanës ka shumë tualete publike – të pastra dhe në të njëjtën kohë falas.

Kur është koha më e mirë për të shkuar?

A është kaq e thjeshtë të zgjedhësh një kohë kur është më mirë të shkosh në Ljubljana? Nëse përqendroheni vetëm në parashikimin e motit, duket – e thjeshtë.Vera në qytet është mjaft e nxehtë, në dimër është e lagësht dhe me erë, por gjysma e dytë e pranverës dhe fillimi i vjeshtës janë të kënaqur me mot të ngrohtë dhe me diell. Pranvera dhe vjeshta janë veçanërisht të përshtatshme për të udhëtuar me një fëmijë në Ljubljana.

Por, sezoni turistik në Ljubljana nuk është i lidhur me vaginat e motit.. Në dimër, ata që shkojnë në vendpushimet e skive vijnë në kryeqytetin Slloven, në verë turistët shëtisin nëpër qytet, qëllimi përfundimtar i të cilit është të pushojë në bregdetin e Adriatikut ose në vendpushimet termale.Dhe për një festë me një fëmijë, është mjaft e mundur të zgjedhësh dhjetorin – për hir të magjisë së tregjeve të Krishtëlindjes dhe paradës së Santa Claus (po, kjo është ajo), ose shkurt, kur festivali i dragoit zhvillohet në qytet, ose Mars – Sllovenët festojnë pranverën në ditën e Shën Gjergjit, dhe prindërit me fëmijë drejtojnë anije me qirinj në lumë.Në verë, qyteti pret një festival të dritës, Argonaut Days, një festival me kostume kombëtar dhe një festival të kulturës mesjetare. Me një fjalë, sa herë që të vish, Ljubljana do të gjejë diçka për të të kënaqur.

Moti dhe klima

Klima e butë e Ljubljanës është si një dhuratë për turistët: kryeqyteti i Sllovenisë pret mysafirë në çdo kohë të vitit. Dimër pa dëborë dhe acar, pranverë të mirë dhe vjeshtë, verë të nxehtë – çfarë ore ju pëlqen më së miri?

Moti i dimrit në Ljubljana është një alternim i ditëve me diell dhe me re, shiu në vend të reshjeve të dëborës dhe temperaturës së ajrit + 1-8 ° C gjatë ditës dhe -1-3 ° C gjatë natës. Ndonjëherë në janar dhe shkurt natën bëhet më e ftohtë në -7-10 ° С: atëherë qyteti vendos një veshje dëbore për një kohë të shkurtër.Tashmë në mars, ngricat kanë mbetur pas, dhe ajri ngroh deri në + 7-12 ° C.Por është më mirë të planifikoni një pushim në Ljubljana për gjysmën e dytë të pranverës: deri në këtë kohë temperatura rritet në + 16-24 ° C, vendos moti me diell dhe shirat e rrallë përfitojnë vetëm në kopshtet dhe parqet e qytetit.Në verë, është nxehtë në Ljubljana. Pasdite, kolonat e termometrit arrijnë lehtësisht + 30 ° C, dhe fryhet me freski vetëm në mbrëmje. Dielli rregullisht shkëlqen mbi qytet, ditët e zymta dhe me shi janë një gjë e rrallë.Ka më shumë ditë me shi në vjeshtë, domethënë rreth një duzinë për tërë sezonin. Më shpesh moti është i qartë, gjë që premton pushimet më të mira në Ljubljana me fëmijë. Temperatura në shtator, si rregull, nuk bie nën + 20 ° C. Në tetor, bëhet më e ftohtë në + 14-17 ° C, dhe në nëntor në + 5-10 ° C.

Ushqimi

A e dini se ekziston një menu e veçantë në Ljubljana? Ajo ofron jo vetëm për t’u njohur me kuzhinën sllovene, por për të ndier shijen e qytetit të vjetër – fjalë për fjalë.Këtu është një listë e pjatave tipike të Ljubljana: sallatë me gjethe të tenderit të maruleve të qengjit (ose sallatës me pure), supë viçi me petë dhe bimë shtëpiake, patate të skuqura, viçi dhe goulash patate, strudel me mbushje të ëmbël dhe të shijshme, dhe për ëmbëlsirë – pancakes me gjizë dhe tarragon, tortë me çokollatë “Ljubljana” dhe byrek me shtresa “Gibanitsa” me fara lulelakre, gjizë, arra dhe mollë.Të gjitha këto pjata janë të përshtatshme për fëmijët që tashmë po hanë nga një tryezë për të rritur.Dhe nëse keni një dëshirë të provoni delikatesën lokale, porosisni këmbët e skuqura të bretkosave. Në Slloveni ata janë të dashur jo më pak se në Francë.

Transporti

Mënyra më e mirë për të eksploruar qytetet e vjetra është duke ecur. Por transporti publik në Ljubljana mund të vijë gjithashtu i dobishëm: nëse dëshironi të vizitoni kopshtin zoologjik ose kopshtin botanik, është më e përshtatshme të udhëtoni me autobus.

Autobusët në Ljubljana drejtohen rreptësisht sipas orarit, tarifa në to kushton rreth 1.20 euro, zbritje aplikohen për biletat për fëmijët 6-14 vjeç.Për të paguar udhëtimin, do të duhet të blini e-biletë speciale – karta UrbanaJu mund ta bëni këtë në terminalet speciale – urbanomatet, zyrat e biletave, vendet e shtypit dhe zyrat postare.Për të paguar çmimin kur hipni në autobus, bashkëngjitni kartën tek një lexues special. Pas pagesës brenda 90 minutave, ju mund të bëni transferime pa shpenzime shtesë.Kurseni në udhëtime dhe ekskursione ju ndihmon Ljubljana Card. Përveç hyrjes falas në shumë muze, një kopsht zoologjik, një kopsht botanik dhe një arboretum, harta do të lejojë përdorimin e lirë të transportit publik të Ljubljana, varka piktoreske, kënaqësie.Kostoja e vlerësuar e kartës për 24, 48 ose 72 orë është 28, 35 ose 41 euro për një të rritur, 16, 21 ose 24 euro për një fëmijë 6-14 vjeç.Shumë banorë dhe të ftuar të qytetit përdorin biçikleta për të udhëtuar rreth Ljubljana. Kjo nuk është për t’u habitur: kryeqyteti Sllovene është ndër dhjetë qytetet në botë ku krijohen kushte ideale për çiklistët.Biçikletat mund të merren me qira në pikat e vetë-shërbimit të Bicikelj, dhe tarifa për këtë është simbolike – ora e parë është falas, ora e dytë është 1 euro.

Për çiklistët janë zhvilluar disa rrugë ekskursionesh: njëra prej tyre çon nga Kalaja e Fuçinës përgjatë shëtitores së Lubjanës drejt qytetit të vjetër, të tjerët njohës me punën e Jozsef Plechnik, i treti ju fton në parkun Tivoli.Taksitë shërbehen më së miri me anë të telefonit – kjo është më e lirë se punësimi i një makine në rrugë. Një udhëtim brenda qytetit do të kushtojë nga 10 euro, në aeroport – nga 20 euro.Në këtë artikull do t’ju tregoj për Ljubljana, kryeqyteti i Sllovenisë, një vend i vogël evropian. Kështu që ju të mund të vlerësoni shkallën, unë do të them se zona e Sllovenisë është 4 herë më e vogël se zona e Rajonit të Leningradit, dhe popullsia e të gjithë vendit është rreth dy milion njerëz. 260 mijë njerëz jetojnë në kryeqytet. Për Slloveninë, Ljubljana është sigurisht një qendër e biznesit dhe veprimtarisë kulturore, por nuk duhet ta krahasoni këtë qytet me Shën Petersburg ose Moskë, shkalla e tij është shumë më e vogël.Në krahasim me qytetet e bregdetit të Sllovenisë, Ljubljana është thjesht e madhe dhe është krejtësisht e ndryshme. Qytetet bregdetare që kemi vizituar më herët (,) pësuan një ndikim të fortë të Italisë dhe Venecias në veçanti, por qendra e vendit është shumë më sllave dhe sllovene. Mund të themi se vetëm në Ljubljana më në fund u afruam me një ngjyrë thjesht sllovene me theks gjerman, sepse Ljubljana ishte nën sundimin e Habsburgëve për rreth 700 vjet. Qyteti madje kishte emrin gjerman Laibach, tani pothuajse i harruar.Ka tërmete të forta në Ljubljana. Tërmetet më shkatërruese ishin në 1511 dhe 1895. Pas së parës, qyteti u rindërtua në stilin e Rilindjes, dhe pas të dytit në stilin Art Nouveau. Pra, mund të themi se Habsburgët dhe tërmetet përcaktuan kryesisht fytyrën moderne të kryeqytetit të Sllovenisë. Sllovenia u bë një shtet i pavarur në 1991, para kësaj ishte një republikë brenda Jugosllavisë.Njohja jonë me Ljubljana ndodhi në mes të korrikut, moti u bë i keq dhe ne vendosëm të kalonim kohë për turizmin arsimor. Shtë shumë më e këndshme të eksplorosh qytetet gjatë parakohshme të ftohtë sesa gjatë nxehtësisë që rrënon. U larguam nga fshati Saint-Lazaretto në brigjet e Adriatikut dhe për një orë arritëm në kryeqytetin e Sllovenisë. Në bregdet ishte + 19ºS dhe i mbuluar me re, por në Ljubljana ishte vetëm + 16ºС. Ljubljana qëndron në një luginë malore, 298m mbi nivelin e detit, është më e freskët atje sesa në breg. Por ky është vetëm rasti ynë special, në verë në Ljubljana ndodh shpesh për 30 ° C, nëse dielli del nxehtësia është e garantuar.Sigurisht, në një ditë me diell, fotot do të dukeshin më mirë, por moti nuk është në kontrollin tonë. Ne e vizituam qytetin të Shtunën sepse kemi dëgjuar për tregun e së Shtunës në Ljubljana dhe kemi ekzaminuar gradën e Ljubljana në të gjitha detajet e saj, kështu që artikulli im do të jetë më shumë për tregun dhe gradën e Ljubljana, nuk do të shkonim në parkun dhe kopshtin zoologjik Tivoli, thjesht nuk kemi kohë dhe moti na lëshon .Ka shumë parkingje nëntokësore në qytet, kostoja është rreth 1.7-2 € në orë dhe Ljubljana është aq e vogël sa arritëm në sheshin e republikës deri në qytetin e Ljubljana në 20 minuta, duke ngadalësuar dhe aktivizuar shikuar përreth.Kështu ndodhi që ne filluam inspektimin tonë të Lubjanës nga sheshi komunist i vetë qytetit, doli të ishte Sheshi i Republikës. Në shesh ndodhet një monument i Rebelimit kundër pushtuesve, Pallati i Kongreseve të Lubjanës dhe një qendër e gjerë kulturore. Të gjitha ndërtesat janë moderne. Sllovenët janë të lumtur që festojnë 9 maj dhe e interpretojnë këtë datë si ditën e çlirimit nga fashizmi, ndryshe nga disa vende në Evropën Lindore.Portali monumental mbi ndërtesën e Parlamentit (1954-1956) LjubljanaSheshi tjetër në rrugën tonë ishte Sheshi i Kongresit, arkitektura e tij më kujton shumë Vjenën. Ai u emërua pas Kongresit të 1821 mbajtur në Ljubljana. Perandori i Austro-Hungarisë, tsari rus Aleksandër I, mbreti napolitane morën pjesë në kongresin historik, Metternich – kancelari i Austrisë. Në ndërtesën e Universitetit të Lubjanës, Sllovenia u shpall e pavarur në 1991.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit