17 C
Albania
Sun, 16 May, 2021

Kush është Charles Darwin?

Charles Darwin është shkencëtari më i famshëm i evolucionit dhe shpesh merr kredi për të dalë me Teorinë e Evolucionit përmes Përzgjedhjes Natyrore .

Biografia

Charles Darwin lindi më 12 shkurt 1809, në Shrewsbury, Shropshire Angli për Robert dhe Susannah Darwin. Ai ishte i pesti na gjashtë fëmijët të Darvinit. Nëna e tij vdiq kur ai ishte tetë vjeç, kështu që ai u dërgua në shkollë me konvikt në Shrewsbury ku ai ishte një student mediokër më të mirë.

Duke qenë nga një familje e pasur doktorësh, babai i tij dërgoi Charles dhe vëllain e tij më të madh në Universitetin e Edinburgut për të studiuar mjekësinë. Megjithatë, Charles nuk mundi të qëndronte para syve të gjakut dhe kështu ai filloi të studionte historinë natyrore, gjë që e zemëroi atin e tij.

Ai u dërgua pastaj në Kolegjin e Krishtit në Kembrixh për t’u bërë klerik. Ndërsa studionte, ai filloi një koleksion beetle dhe vazhdoi dashurinë e tij për natyrën. Mentori i tij, John Stevens Henslow, e rekomandoi Charles si një Naturalist në një udhëtim me Robert FitzRoy.

Udhëtimi i famshëm Darwin në Beagles HMS lejoi atij kohë për të studiuar ekzemplarë natyralë nga e gjithë globin dhe për të mbledhur disa për të studiuar përsëri në Angli. Ai gjithashtu lexoi libra nga Charles Lyell dhe Thomas Malthus , i cili ndikoi në mendimet e tij të hershme mbi evolucionin.

Pas kthimit në Angli në 1838, Darvin u martua me kushëririn e tij të parë Emma Wedgwood dhe filloi vite të hulumtimit dhe katalogimit të mostrave të tij.

Në fillim Charles nuk ngurron të ndajë gjetjet dhe idetë e tij rreth evolucionit. Nuk ishte deri në 1854 se ai bashkëpunoi me  përzgjedhjes natyrore. Të dy burrat ishin planifikuar të paraqitnin së bashku në mbledhjen e Shoqërisë Linnaean në vitin 1958.

Sidoqoftë, Darvini vendosi të mos merrte pjesë, pasi vajza e tij e çmuar ishte e sëmurë rëndë. Ajo përfundoi duke u larguar menjëherë pas kësaj. Wallace gjithashtu nuk mori pjesë në takimin ku hulumtimi i tyre u paraqit për shkak të konflikteve të tjera. Hulumtimet e tyre akoma u prezantuan dhe bota shkencore u intrigua nga gjetjet e tyre.

Darvini publikoi zyrtarisht teoritë e tij në Origjinë e Specieve në 1859. Ai e dinte se pikëpamjet e tij do të ishin të diskutueshme, veçanërisht me ata që besonin shumë në fe, pasi ai ishte disi si një njeri shpirtëror vetë. Edicioni i tij i parë i librit nuk fliste shumë për evolucionin njerëzor, por supozonte se ekzistonte një paraardhës i përbashkët për të gjithë jetën. Nuk ishte deri shumë më vonë kur ai botoi The Descent of Man se Charles Darwin me të vërtetë pëllumb në atë se si njerëzit kishin evoluar. Ky libër ishte ndoshta më i diskutueshëm i të gjitha veprave të tij.

Puna e Darvinit menjëherë u bë e njohur dhe e nderuar nga shkencëtarët anembanë globit. Ai shkroi edhe disa libra mbi këtë temë gjatë viteve të mbetura të jetës së tij. Charles Darwin vdiq në 1882 dhe u varros në Westminster Abbey. Ai u varros si një hero kombëtar.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,975FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit