10 C
Albania
Sat, 17 April, 2021

Kur do të vijë vaksina anti-Covid në Shqipëri?/ Rakacolli: Do ta kemi në të njëjtën kohë me… (VIDEO)

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se vaksina anti-Covid do të jetë në Shqipëri njësoj me vendet e tjera që janë pjesë e aleancës Covax.

Gjatë komunikimit me gazetaret, Rakacolli tha se qeveria është edhe në përpjekje me vendet e tjera të BE për sigurimin e kësaj vaksine sapo ajo të dalë.

“Kemi bërë pagesën e plotë që është kërkuar për të qenë në atë që quhet dritarja e parë e shpërndarjes së vaksinës. Në momentin kur vaksina që është pjesë e aleancës covax do të aprovohet dhe e ne jemi në dritaren e parë. Nuk janë të gjitha vendet në dritaren e parë.

Ne do ta marrim në të njëjtën kohë kur ta marrin vendet e tjera që janë pjesë e kësaj aleancë.

Qeveria është edhe në përpjekje për të siguruar nëse do të ketë një vaksinë që do të dalë më parë në vendet e tjera të BE. Pra është një prioritet i qeverisë dhe unë besoj që kjo vaksinë do të jetë në të njëjtën kohë që do të jetë me vendet e tjera”, tha Rakacolli.

Burimi: Panorama.al

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,973FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit