12.5 C
Tiranë
HomeAktualitetKrijuesi i vaksinës anti-COVID-19 tregon kur do t’i kthehet njerëzimi jetës normale:...

Krijuesi i vaksinës anti-COVID-19 tregon kur do t’i kthehet njerëzimi jetës normale: Unë jam shumë i sigurt se…

Ndikimi i një vaksine kundër Covid-19 do të fillojë të ndihet shumë gjatë verës dhe jeta do të kthehet në normalitet deri në dimrin e ardhshëm.

Kështu ka thënë një nga krijuesit e vaksinës anti-COVID-19, prof Ugur Sahin, bashkëthemelues i BioNTech.

Ai gjithashtu ngriti shpresat se vaksina mund të përgjysmojë transmetimin e virusit, duke sjellë një “ulje të madhe të rasteve”.

Javën e kaluar, BioNTech dhe bashkë-zhvilluesit Pfizer thanë se analiza paraprake tregoi se vaksina e tyre mund ishte efektive më shumë se 90%.

Në një intervistë në Andrew Marr Show të BBC One, Prof Sahin tha se priste analiza të mëtejshme për të treguar se vaksina do të zvogëlonte transmetimin midis njerëzve si dhe do të ndalonte zhvillimin e simptomave tek dikush që ka bërë vaksinën.

Unë jam shumë i sigurt se transmetimi midis njerëzve do të zvogëlohet nga një vaksinë kaq e efektshme, ndoshta jo 90%, por ndoshta 50%, por nuk duhet të harrojmë se edhe kjo mund të rezultojë në një ulje të madhe të përhapjes pandemike“, ai tha.

Mbretëria e Bashkuar pritet të marrë 10 milion doza të vaksinës BioNTech / Pfizer deri në fund të vitit, me 30 milion doza të tjera të porositura tashmë. Goditja, e cila u provua në gjashtë vende, jepet në dy doza, me tre javë distancë nga injektimi i parë në të dytin.

Të moshuarit dhe personeli i tyre në shtëpië e kujdesit ka të ngjarë të kenë përparësi, të ndjekur nga punonjësit shëndetësorë. Njerëzit atëherë do të renditeshin sipas moshës.

Pasi njoftimi i vaksinës së parë efektive në botë erdhi të hënën, Sir John Bell, profesor i rregullt i mjekësisë në Universitetin e Oksfordit, sugjeroi që jeta mund të kthehej në normalitet deri në pranverë.

Unë jam ndoshta djali i parë që e them këtë, por do ta them atë me një farë besimi,” tha ai.

Sidoqoftë, Prof Sahin tha se do të duhej më shumë.

Nëse gjithçka vazhdon të shkojë mirë, tha ai, vaksina do të fillonte të shpërndahej në “fund të këtij viti, fillim të vitit të ardhshëm”.

Ai tha se qëllimi ishte të jepeshin më shumë se 300 milion doza në të gjithë botën deri në Prillin e ardhshëm, të cilat “mund të na lejonin që vetëm të fillojmë të kemi një ndikim”.

Ai tha që ndikimi më i madh do të ndodhte më vonë, duke shtuar se: “Vera do të na ndihmojë sepse shkalla e infeksionit do të ulet në verë dhe ajo që është absolutisht thelbësore është që të kemi një normë të lartë vaksinimi deri ose para vjeshtës/ dimrit të vitit të ardhshëm”.

Prof Sahin tha se ishte thelbësore që të gjitha programet e imunizimit të përfundonin para vjeshtës së ardhshme.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment