24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Konflikti i armatosur mes Izraelit dhe Hamasit/ Mendohet vendosja e një armëpushimi!

Një zyrtar i lartë i Hamasit ka thënë se ai pret që Izraeli dhe militantët e Gazës të arrijnë një armëpushim “brenda një ose dy ditësh” ndërsa sulmet ndërkufitare vazhdojnë.

Unë mendoj se përpjekjet e vazhdueshme në lidhje me armëpushimin do të kenë sukses. Unë pres që një armëpushim të arrihet brenda një ose dy ditësh dhe armëpushimi do të bëhet në bazë të marrëveshjes së ndërsjellë “, tha zyrtari politik i Hamasit, Moussa Abu Marzouk

Por kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të mërkurën se ai ishte “i vendosur të vazhdonte” derisa “qetësia dhe siguria të rivendosen te qytetarët izraelitë”. “Unë veçanërisht vlerësoj mbështetjen e mikut tonë Presidentit të SHBA Joe Biden, për të drejtën e Shtetit Izraelit për vetëmbrojtje,” tha Netanyahu.

Franca krijoi një mocion për një rezolutë që Këshilli i Sigurimit i KB të miratojë, duke siguruar nxitjen për fundin e trazirave. Këshilli, megjithatë, nuk ka qenë në gjendje të miratojë një deklaratë juridikisht jo-detyruese mbi çështjen, bllokuar nga Shtetet e Bashkuara, e cila i tha Këshillit se çdo veprim i KB nuk është në kohë dhe nuk do të ndihmojë në përshkallëzimin e luftimeve.

Të mërkurën, aeroplanët luftarakë izraelitë filluan një seri sulmesh ajrore në disa objektiva të Hamasit, duke përfshirë “një depo armësh” të vendosura në zyrat që i përkisnin selisë së brendshme të sigurisë së Hamasit në Khan Yunis dhe “një qendër komandimi dhe kontrolli” në Rafah.

IDF është përpjekur gjithashtu dy herë të shënjestrojë udhëheqësin e krahut ushtarak të Hamasit, Mohammed Deif, gjatë 10 ditëve të fundit, konfirmoi një burim ushtarak në Izrael për CNN të Mërkurën. Në çdo rast, ai shpëtoi, tha burimi. Asnjë detaj në lidhje me datat ose vendndodhjen e përpjekjeve për të vrarë Deif nuk u dha.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit