30.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Kinematografia në zi/ Ka bërë për vete gjithë shqiptarët më rolet e tij, sëmundja e rëndë i merr jetën aktorit të njohur (FOTO)

Një lajm i trishtë ka ardhur për botën e kinematografisë. Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare aktori Charles Grodin. Ai vdiq si pasoje e një sëmundjeje të rëndë ditën e martë në shtëpinë e tin në Wilton.

Vdekja e tij, nga kanceri i kockave , u konfirmua nga djali i tij, aktori Nicholas Grodin.

Grodin filloi karrierën e tij me ‘The Heartbreak Kid’ në 1972, megjithëse ai kishte bërë debutimin e tij si një aktor fëmijë pothuajse dy dekada më parë në 20,000 Leagues Under the Sea. Ai u bë një fytyrë e njohur në komedi të tilla si ‘Heaven Can Wait and Midnight Run’ , në të cilën ai luajti një llogaritar të ndjekur nga Robert De Niro pasi ishte përvetësuar nga turma.

Kur nuk punonte në filma, Grodin drejtoi shfaqje në Broadway, duke përfshirë ‘Lovers’ and ‘Other Strangers’ në 1968 dhe ‘Thieves’ në 1974 me Marlo Thomas. Dhe në 1975, ai shënoi një sukses të madh përballë Ellen Burstyn si një fitues vjetor në komedinë romantike Broadëay Same Time, Vitin e Ardhshëm.

Përveç si aktor, ai është njohur edhe si shkrimtar ku ka publikuar shumë libra. Ai la pas gruan e tij prej 38 vjetësh, autoren Elissa Durëood Grodin, djali i tyre Nicholas, nusja Aubrey dhe mbesa Geneva, dhe vajza Marion nga një martesë e mëparshme.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit