19.7 C
Albania
Sat, 19 June, 2021

Kim Jong-Un shfaq “zemërim të tepruar”/ Ndërton “një mur të fortë kufiri” për tu mbrojtur nga koronavirusi

Koreja e Veriut ka forcuar kufijtë e saj për të ndërtuar një “mur mbrojtjeje” kundër pandemisë COVID-19, thanë të shtunën media shtetërore.

Sipas medieve të huaja, Mbretëria Hermite ka rritur numrin e saj të rojeve dhe ishte “duke ndërtuar një mur të fortë mbrojtjeje në kufijtë e saj”, raportoi CNN, duke cituar Agjencinë Qendrore Koreane të Lajmeve të drejtuar.

Vendi po punon gjithashtu për “heqjen e plotë të elementeve jo civilizuese dhe jo higjienike që mund të ndihmojnë në krijimin e hapësirës për përhapjen e një epidemie” gjatë dimrit, sipas raportit.

Këto masa thuhet se do të përfshijnë rregulla të reja në lidhje me daljen në det dhe mbledhjen e materialeve potencialisht të kontaminuara.

Madje zyrtarët e inteligjencës së Koresë së Jugut u thanë ligjvënësve se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-Un ndaloi peshkimin dhe prodhimin e kripës për të parandaluar infektimin e ujit të detit me virusin.

Ha Tae-keung, një nga zyrtarët e Koresë së Jugut që informoi për këtë çështje, tha se atij i ishte thënë se despoti po shfaqte “zemërim të tepruar” dhe po merrte “masa irracionale” mbi pandeminë dhe pasojat e saj ekonomike.

Masat e reja vijnë pavarësisht se Koreja e Veriut këmbëngul se nuk ka pasur një rast të vetëm me COVID-19, megjithëse ekspertët jashtë vendit kanë qenë skeptikë ndaj këtij pretendimi – duke theksuar se ajo ndan një kufi me Kinën, burimin origjinal të shpërthimit.

Burimi: Telegrafi

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit