12.5 C
Tiranë
HomeArgetimKëto janë këngët më të mira në botë!

Këto janë këngët më të mira në botë!

Rolling Stone ka publikuar një listë krejt të re të 500 këngëve më të mira në histori – dhe ka ndryshuar në mënyrë dramatike nga lista e parë e publikuar nga revista ikonike e muzikës gati dy dekada më parë.

Më shumë se 250 artistëve, muzikantëve dhe producentëve – nga këngëtari i popit britanik Sam Smith deri te reperi amerikan Megan Thee Stallion deri te bateristi i Black Sabbath Bill Ward – iu kërkua të rendisnin 50 -at e tyre personalë të lartë, para se rezultatet të kombinoheshin për të formuar 500 të parët.

Dhe është e drejtë të thuhet se shija muzikore ka ndryshuar disi vitet e fundit, pasi një mori hyrjesh të reja u bënë në listë. Më shumë se gjysma e këngëve nuk u shfaqën në edicionin origjinal dhe madje fundi i mprehtë ishte shumë i ndryshëm.

Nëntë nga 10 top -et origjinale erdhën nga epoka e artë e muzikës midis 1959 dhe 1971. 10 -tës më të mirë të vitit 2021 përmban pëlqimet e Missy Elliott dhe OutKast.

Fituesja e madhe ishte Aretha Franklin, himni i së cilës në vitin 1967 “Respect” u gjykua si kënga më e madhe në histori.

Përkundër hapjes së derës për të gjitha këngët e publikuara pas 2004, vetëm njëra arriti të hyjë me forcë në 20 të parët – ”Dancing On My Own” nga Robyn.

Të tillë si Kanye West, Lorde, Taylor Swift, Beyonce, Amy Winehouse dhe Adele u shfaqën në top 100 të ri.

Old Top 10

 1. Bob Dylan — Like A Rolling Stone (1965)
 2. The Rolling Stone — (I Can’t Get No) Satisfaction (1965)
 3. John Lennon — Imagine (1971)
 4. Marvin Gaye — What’s Going On (1971)
 5. Aretha Franklin — Respect (1967)
 6. The Beach Boys — Good Vibrations (1966)
 7. Chuck Berry — Johnny B. Goode (1958)
 8. The Beatles — Hey Jude (1968)
 9. Nirvana — Smells Like Teen Spirit (1991)
 10. Ray Charles — What’d I Say (1959)

New Top 10

 1. Aretha Franklin — Respect (1967)
 2. Public Enemy — Fight The Power (1989)
 3. Sam Cooke — A Change Is Gonna Come (1964)
 4. Bob Dylan — Like A Rolling Stone (1965)
 5. Nirvana — Smells Like Teen Spirit (1991)
 6. Marvin Gaye — What’s Going On (1971)
 7. The Beatles — Strawberry Fields Forever (1967)
 8. Missy Elliott — Get Ur Freak On (2001)
 9. Fleetwood Mac — Dreams (1977)
 10. OutKast — Hey Ya! (2003)

Këngët pas vitit 2004 në top 100

 1. Robyn — Dancing On My Own (2010)
 2. Kanye West ft Pusha T — Runaway (2010)
 3. Lorde — Royals (2011)
 4. Kendrick Lamar — Alright (2015)
 5. M.I.A. — Paper Planes (2008)
 6. Daddy Yankee ft Glory — Gasolina (2010)
 7. Taylor Swift — All Too Well (2012)
 8. Beyonce — Formation (2016)
 9. Amy Winehouse — Back To Black (2006)
 10. Adele — Rolling In The Deep (2011)
 11. LCD Soundsystem — All My Friends (2007)
 12. UGK ft OutKast — Int’l Players Anthem (I Choose You) (2007)
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,780FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment