17 C
Albania
Sun, 16 May, 2021

Kek me limon! Ëmbëlsira e shijshme që do t’ju marrë vetëm pak kohë

Përbërësit:

 • 3 vezë
 • 150 gr sheqer
 • 75 gr gjalpë i tretur
 • 150 gr miell ëmbëlsirash
 • 150 gr kos grek
 • Lëkura dhe lëngu i një limoni
 • 1 bustinë vanilje
 • 5 gr fryrës për ëmbëlsira
 • Një majë luge kripë

Për sherbetin:

 • 150 gr sheqer pluhur
 • 20 gr lëng limoni

Lëkurë limoni për zbukurim

Përgatitja:

1.Ndezim furrën në 170 gradë.

2.Në një tas përziejmë kosin, vaniljen, lëngun dhe lëkurën e grirë të limonit dhe kripën.

3.Duke e përzierë shtojmë ngadalë miellin dhe fryrësin. Në fund shtojmë gjalpin.

4.Hedhim brumin te tava e lyer më parë me gjalpë e miell dhe e pjekim për 45 minuta afërsisht.

5.Në një tas hedhim sheqerin pluhur, shtojmë lëngun e limonit dalëngadalë që të përgatisim sherbetin.

6.Sherbeti duhet të jetë i hollë që të derdhet dhe të mbulojë kekun.

7.Pastaj kekun e dekorojmë sipas dëshirës me lëkura limoni.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,975FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit