11.5 C
Tiranë
KryefaqjaRecetaKek me limon dhe pa vezë - Ëmbëlsi unike dhe shije freskie!

Kek me limon dhe pa vezë – Ëmbëlsi unike dhe shije freskie!

Limonët në veçanti i japin ëmbëlsirave një shije freskie të pashoqe që nuk mund të konkurohet nga asnjë frut tjetër.

Keku është një nga ato gatime që mund t’i japë shpirtin e festës çdo takimi me miq ose të afërm.

Kjo recetë e thjeshtë, që duhet ta provoni patjetër, është e përsosur për të gjithë familjen!

Ndiqni me kujdes hapat e shpjeguar më poshtë dhe provojeni këtë ëmbëlsi unike.

Përbërësit

180 g miell

50 g miell bajame

100 g lëng limoni

Lëkurë limoni, e grirë

90 g gjalpë

50 g qumësht në temperaturë dhome

180 g sheqer

50 g niseshte misri

8 g maja pluhur për ëmbëlsira

Përgatitja

Për të përgatitur kekun me limon dhe pa vezë, fillimisht shkrini gjalpin në zjarr të ngadaltë dhe lëreni të ftohet.

Pastaj trasferojeni në një tas bashkë me sheqerin dhe shtoni lëkurën e limonit, duke i përzier derisa këto përbërës të bashkohen.

Shtoni më pas miellin dhe miellin e bajames, niseshten e misrit dhe pluhurin pjekës.

Përziejini me mikserin e vezëve, pastaj shtoni me ngadalë lëngun e limonit dhe qumështin.

Trazojini përbërësit derisa të përftoni një përzierje kremoze dhe homogjene.

Transferoni brumin e përftuar në një enë të përshtatshme për pjekje, të lyer me pak gjalpë dhe miell.

Përhapeni në sipërfaqen e tavës në mënyrë të njëtrajtshme dhe lëreni të piqet në një furrë në 170 °, për rreth 55 minuta.

Pasi keku të jetë pjekur, prisni derisa të ftohet para se ta nxirrni nga ena.

Ju mund ta zbukuroni atë me sheqer pluhur dhe disa feta limoni përsipër.

Dhe nëse dëshironi, ju mund t’i shtoni edhe elementë të tjerë sipas shijes tuaj, si për shembull disa copëza çokollate.

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera