29.5 C
Tiranë
HomeArgetimKurioziteteKe vendosur të ndryshosh jetën po s’di nga t’ia nisësh?

Ke vendosur të ndryshosh jetën po s’di nga t’ia nisësh?

Nëse do që të ndryshosh jetën, fillo duke planifikuar. Me planifikim e kemi fjalën, të vendosësh fokusin në një drejtim të caktuar dhe të vendosësh një kufi kohor për ta arritur atë.

Kjo metodë është e vlefshme në jetën profesionale, por edhe atë personale, për të cilën duhet bërë një liste objektivash që do i kesh parasysh.

Pakti është i tillë: Një ditë në javë e ke tënden për të bërë çfarë të duash, por në ditët e tjera, fokusi yt duhet të jetë vetëm një.

Me disa hapa do ja dilni:

  • Vendos një ose disa qëllime të cilat do t’i arrish
  • Vendos një kufi kohor për t’i arritur
  • Përmbaju një axhende edhe për punët e shtëpisë (pasi ato prishin punë për gjëra të tjera)
  • Vendos mjetin që do të mbajë aktiv me ecurin e gjithçkaje po bën. Aty do mbash shënime, do shkruar mbi ndodhitë, do bësh pyetje e do kthesh përgjigje. Përdor gjithçka, nga blloku te aplikacionet.
Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një përgjigje