24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Jeni shumë xheloz për partnerin tuaj? Ja mënyrat se si të ndaloni kontrollin e tij

Vitet e serialeve televizive, filmave dhe tregimeve pop shumë toksike, e kanë përshkruar xhelozinë si një element themelor të marrëdhënieve romantike. Nëse dëshironi të ndryshoni qëndrimin tuaj, ne kemi pesë ide për ju!

Shumë xheloz?

Ja pesë mënyra për të ndaluar kontrollin e partnerit tuaj

Sa herë ju ka ndodhur të shikoni në Instagram profilet që partneri juaj ndjek, në kërkim të pëlqimeve të tij? Dhe në të njëjtën kohë, sa herë të tjera ju ka ndodhur të hidhni një sy në bisedat e tij ose të analizoni plotësisht sjelljen e tij me një mik që nuk ju pëlqen shumë?

Epo, nëse ndiheni “fajtor” për ndonjë nga këta shembuj (ose të tre), diagnoza mund të jetë vetëm një: ju jeni shumë xheloz!

Padyshim që të qenit xheloz nuk ka të bëjë vetëm me këta tre shembuj të dhënë, por ne e dimë që është një qëndrim i rrënjosur thellë dhe i vështirë për tu kontrolluar. Nëse ndalimi i xhelozisë është diçka jo e pamundur por shumë e vështirë, është më mirë të përpiqemi të përqendrohemi në pasojat që xhelozia jonë mund të ketë në marrëdhëniet intime.

Sigurisht, përpjekja për të korrigjuar qëndrimin themelor është thelbësore për të ndaluar “helmimin” e jetës me xhelozi. Nëse e kuptoni që qëndrimi juaj merr formën e sjelljes së keqe ndaj partnerit tuaj, këtu janë pesë këshilla për të ndaluar kontrollin e partnerit tuaj!

Bëni diçka tjetër: do të duket budallallëk, por është mënyra më e mirë për të luftuar një varësi të çdo lloji. A mendoni se do të humbni kontrollin ose do ta lini veten të kaloni në një krizë të vërtetë xhelozie? Ndryshoni ajrin! Përqendrohuni në diçka tjetër, telefononi një mik, shkruani në një ditar ose grisni një letër. Çdo gjë që mund t’ju ndihmojë të shmangni shkaktimin e krizës është e mirëpritur dhe do t’ju ndihmojë të rishikoni xhelozinë, pasi të merrni kohën tuaj.

Praktika e pranimit: nga ju dhe partneri juaj si njerëz dhe individë. Partneri juaj, në fakt, nuk mund të jetë kurrë saktësisht ai që imagjinoni! Edhe ai ka të metat, pikat e forta dhe veçoritë e tij: është e drejtë që ai mund të jetojë pa shqetësimin për të bërë diçka të gabuar! Kjo nuk do të thotë që ju duhet të “pranoni” sjellje toksike ose të dhunshme por thjesht se duhet të bëni paqe me idenë se, përveç çiftit, partneri juaj është gjithashtu një person në të drejtën e tij.

Dënimet? Jo, faleminderit: xhelozia juaj mund të lidhet me një dëshirë (të pavetëdijshme) për të “ndëshkuar” partnerin tuaj. Pse do të ishit kaq të kujdesshëm duke u përpjekur ta “kapni atë”? Ndoshta ka diçka mes jush që ende nuk e keni sqaruar. Ndoshta ju jeni mërzitur për një “tradhti” që ka ndodhur ose sepse partneri juaj ju ka gënjyer. Me pak fjalë, le të jemi të sinqertë me veten tonë: çfarë ndodhi që ju bëri kaq të pasigurt?

Forconi besimin: Në këtë pikë ju duhet të forconi gjithashtu marrëdhënien tuaj. Në vend që të përqendroheni në anët negative ose frikën tuaj, përpiquni t’i lini gjërat të rrjedhin natyrshëm. Nëse partneri juaj vazhdon t’ju zhgënjejë ose t’ju japë arsye që të mos ndiheni të sigurt, do të keni një ide më të qartë se pse jeni xheloz (dhe gjithashtu sa dëshiron të vazhdosh të jesh me të dashurin tënd).

Nëse, nga ana tjetër, partneri juaj ju tregon sa e rëndësishme është marrëdhënia juaj për të, do të keni një mjet shtesë për të mësuar t’i besoni fjalëve të tij. Ndoshta duhet të provoni edhe terapinë e çifteve; nëse nuk ndiheni gati, mund të filloni me atë që bëni vetë!

Flisni hapur: mënyra e fundit për të shmangur lejimin e xhelozisë është të…flasim! Kur arrini në një pikë ku e kuptoni se keni filluar ta teproni, duhet të flisni hapur për ndjenjat tuaja. A mendoni se partneri juaj po bën diçka prapa shpinës tuaj? A ndiheni të pasigurt ose keni dyshime për marrëdhënien tuaj? Mundohuni t’i shprehni ato sa më qartë, duke theksuar se keni nevojë për ndihmë për të kapërcyer frikën tuaj.

Xhelozia është një ndjenjë e vështirë për tu trajtuar. Përpjekja për ta hequr qafe atë, për ta luftuar ose për të mësuar si ta menaxhoni është thelbësore që të jetoni më mirë!

Burimi: Revista “Psikologjia” 

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit