24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Jeni me dietë, por ju rri mendja tek ëmbëlsirat? Ja tre ushqime sekrete për ta kapërcyer këtë

Ka disa ushqime që mund të ndihmojnë në mashtrimin e nevojës për ëmbëlsira, që shpesh ndieni në fund të vaktit. Le të zbulojmë së bashku më të mirat dhe më efektivet.

E dimë mirë të gjithë se kur jemi në dietë, na vjen dëshira për të ngrënë pikërisht ato ushqime që janë të ndaluara. Dhe më shumë ua qaj hallin atyre që vdesin për ëmbëlsirat. Por përveç dëshirës natyrale apo zakonore që një person ka për ëmbëlsirat, ndërsa jeni me dietë dhe dëshira për ëmbëlsira rritet, ka mundësi të ndikojnë edhe dy faktorë të tjerë.

E para ka të bëjë me mungesën e një periudhe mungese, pas së cilës dëshira për të marrë sheqerna gradualisht do të nisë të qetësohet.

E dyta lidhet me një marrje të pasaktë të lëndëve ushqyese.

Në fakt, nëse hani në mënyrë të ç’ekuilibruar, trupi mund të përgjigjet me një dëshirë të sëmurë për ëmbëlsirat. Asgjë serioze, mjafton të mësoni të hani në një mënyrë të ekuilibruar (mbase me ndihmën e një nutricionisti) dhe të zgjidhni ushqime, të njohura për ndihmën që japin për të kënaqur dëshirën për sheqerna.

Tre ushqimet me pak kalori, që do t’ju ​​lehtësojnë nepsin për ëmbëlsira

Të kesh një dëshirë të madhe për ëmbëlsirat dhe të mos jesh në gjendje ta kënaqësh nepsin, është vërtet e tmerrshme. Dhe përkeqësohet kur jeni duke mbajtur një dietë dhe e shihni se duhet të zgjidhni midis heqjes dorë dhe plotësimit të nevojës tuaj, duke u ndjerë në faj në çdo rast.

Për fat të mirë, ka edhe rrugë të tjera për të ndjekur, dhe njëra nga këto lidhet me marrjen e ushqimeve që mund të qetësojnë nevojën për sheqerna. Do t’ju prezantojmë me më të mirat për shijen.

Kanella

Le të fillojmë me një erëz shumë të dashur (sidomos nga ata që duan ëmbëlsirat). Përveç uljes së niveleve të sheqerit në gjak, ndihmon gjithashtu për të kënaqur urinë dhe nevojën për ëmbëlsira. E shkëlqyeshme për t’u përdorur në mëngjes ose për të ëmbëlsuar biskota dhe ëmbëlsira shtëpiake në një mënyrë natyrale.

Kungulli

Me pak kalori, kungulli është një ushqim që jep një ndjenjë të mirë të ngopjes dhe që kënaq në një mënyrë unike. Pavarësisht nëse e hani atë të gjallë ose të gatuar, në versione të këndshme ose të ëmbla, është gjithmonë një mënyrë e mirë për t’u ndierë të kënaqur dhe kështu të shmangni nevojën për sheqer. E përsosur për t’u futur si për drekë, ashtu edhe për darkë.

Çokollata e zezë ose fondente

Ky është një ilaç për t’u përdorur kur larg vakteve, ka një dëshirë të madhe për ëmbëlsirat. Në fakt, çokollata e zezë është e pasur me veti të dobishme dhe edhe një kuadrat i vogël është i mjaftueshëm për të kënaqur nevojën për ëmbëlsira. E rëndësishme është që gjithmonë të zgjidhni cilësinë dhe mbi 75%.

Ju kujtojmë se një mënyrë e mirë për të shmangur dëshirën për ëmbëlsira, është të hani në një mënyrë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Duke vepruar kështu, do të shmangni shpimet e insulinës, ndërsa do të jetë e nevojshme ulja e sheqerit në gjak.

Për më tepër, duke ngrënë dozën e duhur të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrnave në çdo vakt, gjithmonë do të keni një gjendje të qëndrueshme hormonale dhe një marrëdhënie më të mirë me ushqimin.

Si gjithmonë, nëse duhet të humbni më shumë se disa kile, këshilla është që të kontaktoni një nutricionist. Në këtë mënyrë do të jetë e mundur të sigurohet një plan ushqimor, i bërë sipas dëshirës, dhe për këtë arsye të jetë në gjendje të funksionojë në mënyrën më të mirë dhe të shmangë mungesat dhe nevojat pasuese ushqimore.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit