12.5 C
Tiranë
HomeShëndetiJemi zyrtarisht në sezonin e gështenjave! A e dinit sa të mira...

Jemi zyrtarisht në sezonin e gështenjave! A e dinit sa të mira janë ato për shëndetin tonë?

Temperaturat kanë rënë dhe rrugët e shesheve tona janë mbushur me shitës lokal që na sjellin gështenja të freskëta e të pjekura.

Shumë nga ne nuk ikin në shtëpi pa blerë një fishek, andaj sot sjellim edhe përfitimet shëndetësore të gështenjave.

Këtu janë 8 përfitimet intriguese shëndetësore të gështenjave:

  • Janë të mbushura me lëndë ushqyese,
  • Janë burim i shkëlqyer i antioksidantëve,
  • Ndihmojnë në shëndetin e zemrës,
  • Kanë shumë fibra në përmbajtje,
  • Përmisojnë nivelin e sheqerit në gjak,
  • Ndihmojnë në humbjen e peshës,
  • Ulin inflamacionin,
  • Kanë veti potenciale anti-tumorale.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment