8.5 C
Tiranë
HomeKëshillaJa si t’i bëni lulet e prera të zgjasin sa më shumë

Ja si t’i bëni lulet e prera të zgjasin sa më shumë

Lulet e prera janë një mënyrë e thjeshtë për të ngritur dhe gjallëruar shtëpinë tuaj. Por ndonjëherë duket se kanë një afat çuditërisht të shkurtër.

Sekreti për t’i mbajtur këto lule të duken mirë për kohën më të gjatë të mundshme është minimizimi i rritjes së baktereve dhe sigurimi i ushqimit për të zëvendësuar atë që do të kishin marrë lulet po të mos ishin prerë.

Më poshtë ua sjellim disa këshilla për të mbajtur lulet e prera në gjendje të mirë për më shumë kohë:

Lani vazon tërësisht

Duhet të jeni të sigurt që të lani vazon tuaj me kujdes me ujë të nxehtë dhe një kapak të vogël zbardhuesi me një sfungjer. Ju duhet të shmangni përdorimin e një peshqiri gjatë tharjes së vazos dhe në vend të kësaj duhet të përpiqeni ta lini vazon të thahet natyrshëm me kokë poshtë.

Pritini lulet me kujdes

Lulet e prera do të zgjasin për një kohë më të gjatë nëse prehen në mënyrë korrekte, duke i ndihmuar të marrin ujë shpejt.

Ju duhet të përpiqeni të prisni rreth një centimetër nga fundi i luleve në një kënd prej 45 shkallë. Për rezultate më të mira, duhet të përpiqeni të përdorni gërshërë të mprehtë dhe të provoni të prisni rrënjët nën ujë, për shembull, një lavaman të mbushur me ujë të ftohtë. Duke prerë kërcellin nën ujë, ju do të parandaloni hyrjen e ajrit në pjesët e lules tuaj.

Mbushni vazon tuaj

Më pas vendosni lulet tuaja të prera me kërcellin në ujë të thellë dhe i lini atje për disa orë. Pasi të ketë kaluar ajo periudhë, duhet t’i zhvendosni në ujë të cekët.

Pasi të keni mbushur vazon tuaj plotësisht, duhet të siguroheni që të hiqni të gjitha gjethet nga pjesa e kërcellit që është poshtë ujit, pasi do t’i ndihmojë lulet të qëndrojnë të freskëta dhe ta mbajnë ujin të pastër. Për të parandaluar një bllokim ajri, gjithashtu mund të shponi pjesën me një gjilpërë disa herë. 

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,557FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment