11.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimKurioziteteJa si ndikon Ashendenti Zodiakal në personalitetin tuaj

Ja si ndikon Ashendenti Zodiakal në personalitetin tuaj

A keni menduar ndonjëherë pse shumë njerëz, pavarësisht se janë të së njëjtës shenjë, kanë dallime të thella mes tyre? Ose pse një shenjë që dëshiron të jetë e ëmbël dhe romantike zbulon një zhurmë befasuese? Përgjigja është e thjeshtë. Është ashendenti Zodiakal ai që përcakton aspektin më thelbësor të personalitetit dhe veçanërisht kur i përket një shenje të fortë.

Pse ju dallon ashendenti juaj Zodiakal?

Çfarë nënkuptohet me ashendent në astrologji?

Për përkufizim:

Dielli ashendent, ose lindës, në astrologji, është pika e Zodiakut që kryqëzon horizontin e tokës në lindje në kohën e lindjes së një individi, duke identifikuar kështu shenjën e Zodiakut që po lindte në atë kohë. Për shembull, një person i cili ka lindur pikërisht në lindje të diellit, me Diellin në atë ditë në shenjën e Binjakëve gjithashtu do të thuhet se ka ashendent në Binjakë, kjo është shenja që ishte e dukshme në horizont në atë kohë.

Është variabla që na dallon nga njëri -tjetri, shprehja më e lartë e personalitetit tonë. Shenja e Zodiakut që ngrihet drejt horizontit në momentin e saktë të lindjes. Kjo është arsyeja pse për të llogaritur Ashendentin e dikujt është e nevojshme të dimë kohën e saktë të momentit në të cilin dalim në dritë. Nëse e njihni tashmë ashendentin, zbuloni pse dhe si ndikon në personalitetin tuaj.

DASHI:

Ju i detyroheni ashendentit tuaj për guximin dhe një temperament të gjallë. Çdo gjë që të bën të pavarur, të lirë dhe pak shumë impulsiv!

DEMI:

Terren i qëndrueshëm, i pajisur me vullnet dhe këmbëngulje të madhe. Në të njëjtën kohë sensual, posesiv dhe shumë kokëfortë!

BINJAKËT:

Kurioz, miqësor, në përgjithësi të arsimuar dhe shumë inteligjent. Ata mund të bëjnë shumë detyra në të njëjtën kohë, por vështirë se i arrijnë të gjitha. Kjo ndodh sepse janë mjaft të ndryshueshëm dhe shumë të shqetësuar!

GAFORRJA:

Ju i detyroheni ashendentit tuaj për ndjeshmërinë, konfidencialitetin që ju dallon! Romantik, por kurrë banal, ju i doni udhëtimet dhe ndryshimet. Këto të fundit i doni pak si shumë!

LUANI:

Ju i detyroheni ashendentit tuaj për sinqeritetin, entuziazmin, mënyrën tuaj të shkëlqimit në gjithçka që bëni dhe një doze të bollshme dembelizmi!

VIRGJËRESHA:

E saktë, e përpiktë, praktike, super e organizuar. Sigurisht kritike, por e qartë dhe e sinqertë. Por ajo që është e çuditshme në ju është ajo që përcaktohet si… hipokondri!

PESHORJA:

Në dukje indiferentë dhe të shkëputur, ju keni një ndjenjë të fortë drejtësie dhe barazie. Ajo që i detyroheni ashendentit tuaj është gjithashtu ajo lloj pavendosmërie që shpesh ju shoqëron.

AKREPI:

Ju i detyroheni karizmës suaj të fortë, shikimit misterioz dhe depërtues nga ashendenti juaj Zodiakal. Ajo intuitë e jashtëzakonshme që praktikisht nuk është kurrë e gabuar dhe … dëshira për hakmarrje!

SHIGJETARI:

Zgjerues, idealist, thellësisht njerëzor, por i paqëndrueshëm në marrëdhënie. Në fakt, ashendenti juaj renditet si ai me shkallën më të lartë të … ndarjeve dhe divorceve!

BRICJAPI:

Ju i detyroheni vullnetit tuaj të fortë, dëshirës për të arritur qëllimet më të larta, zellshmërisë dhe … tendencës për vetminë ndaj ashendentit tuaj!

UJORI:

Modern, dinamik, gjithmonë duke parë nga e ardhmja dhe mbi të gjitha një komunikues i shkëlqyeshëm. Ju pëlqen të kaloni kohë me miqtë, shëtitje të mira, por këto ju bëjnë të humbisni përparësitë e financave tuaja!

PESHQIT:

Ju i detyroheni ndjeshmërisë tuaj ekstreme të zodiakut, dëshirës për të mbrojtur të përulurit, të padukshmen. Ëmbëlsia dhe transparenca shpesh ju çojnë drejt ikjes nga realiteti!

Burimi: Revista “Psikologjia” 

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera