12.5 C
Tiranë
HomeArgetimJa se si mund të humbisni peshë shpejt edhe në shtëpi

Ja se si mund të humbisni peshë shpejt edhe në shtëpi

Puna inteligjente është një mjet shumë i rëndësishëm dhe shumë efektiv, veçanërisht në një moment historik si ky që po kalojmë. Por koha e kaluar ulur në tavolinë dhe para PC është shumë, madje edhe në shtëpi. Jo vetëm kaq, nëse nuk lëvizim ne përkeqësojmë sjelljen tonë, por edhe qëndrimi në formë bëhet një luftë e vështirë dhe një dalje për të bërë Pazar, për fat të keq nuk është e mjaftueshme.

Për këtë arsye jepet një udhëzues i vogël që duhet zbatuar…

Shmangia e shtimit në peshë, apo edhe humbja e disa kilogramëve, nuk është e pamundur: vetëm një mënyrë jetese e shëndetshme edhe në shtëpi mund të na bëjë të ndihemi mirë, duke garantuar energji dhe pse jo, pak humor të mirë.

Fillimi i mirë: kur jeni në shtëpi, mëngjesi mund të zgjasë shumë. Fillon me kafe dhe disa biskota dhe më pas ndoshta ju shtoni biskota dhe reçel, një kos dhe feta e tortës së mbetur nga një natë më parë. Rezultati? Kaloritë grumbullohen dhe peshorja fillon të ankohet. Për t’u përpjekur të mbajmë nën kontroll urinë dhe dëshirën për të ngrënë, ne mund të përgatisim një çaj me limon dhe xhenxhefil për ta mbajtur gjithmonë pranë.

Pushimet e vogla: të qëndrosh në shtëpi është normale të ndërpresësh punën për këtë apo atë detyrë dhe edhe pse nuk shkon në lokal me kolegët, mundësitë për të ndërprerë aktivitetin për një moment dhe për të marrë ca minuta relaksimi nuk mungojnë. Por jini të kujdesshëm: le të kujtojmë se kafeja mund të bezdisë stomakun duke shtuar ndjenjën e urisë. Pra, le të mos harrojmë të konsumojmë frutat e stinës ose një grusht frutash të thata, ato janë perfekte për të kënaqur qiellzën dhe për të na mbushur me energji.

Dreka, po, por…: në shtëpi, ngrënia e një sanduiçi nuk është i dobishëm dhe një pjatë makarona ose një pjatë e dytë është gjithmonë në tryezë. Por kini kujdes, pasi të bini në tundimin e një vakti të denjë për një drekë të diele është shumë e lehtë, kështu që planifikoni më mirë menunë. Le të gatuajmë perimet një natë më parë, në mënyrë që të kemi një pjatë të kënaqshme dhe të kufizohemi në një pjatë të vetme, ndoshta të lehtë, në mënyrë që të mos rëndojmë tretjen. Vetëm një pjatë në vakt do të jetë perfekte për të qëndruar në formë dhe për të kënaqur qiellzën, edhe gjatë izolimit.

Kurrë pa ujë: edhe gjatë punës së zgjuar duhet të kujtohemi të pimë. Mund të vendosim një shishe me ujë në banak, në mënyrë që të mos e harrojmë këtë gjest të vogël. Hidratimi është thelbësor për shëndetin e mirë të trupit tonë dhe konsumimi i ujit është ilaçi më i mirë për të detoksifikuar dhe mbajtur lërkurën elastike dhe të tonifikuar.

Jepini vetes një pushim: t’i jepni vetes një pushim të vogël edhe gjatë punës në shtëpi është shumë e dobishme. Jo vetëm që ndihmon në lehtësimin e stresit dhe ndjeheni më të qetë, por mund të zvogëlojë urinë nervore duke rritur kreativitetin. Një telefonatë me një koleg, një shëtitje e vogël nëpër shtëpi, një çaj në divan janë sigurisht të dobishme për t’u argëtuar pa pasur nevojë të përdorësh kavanozin e Nutellës, një armik i hidhur i qëndrimit në formë.

Të ushtruarit: edhe në shtëpi dhe me palestra të mbyllura mund të përpiqemi të qëndrojmë të tonifikuar. Kontraktimi i barkut dhe sjellja e gjunjëve në gjoks, duke mos bërë lëvizje shumë të mëdha, do të jenë perfekte për mbajtjen e vitheve të bukura dhe tonifikimin e barkut.

Burimi: Revista “Psikologjia”

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment