8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Ja sa është paga minimale në këto 27 vende të botës!

Vetëm për të kënaqur kuriozitetin tonë, ne vendosëm të krahasonim pagat minimale në vende të ndryshme të botës! Duhet të theksohet se një krahasim i tillë nuk mund të bëhet vetëm bazuar në numra. Shumë prej tyre varen nga standardi i jetesës së secilit vend të veçantë, sistemi i taksimit dhe kurset e këmbimit të monedhës.Vihet re se pagën minimale më të ulët e ka Bangladeshi me 19$ dhe pagën minimale më të lartë e zë Australia me 2380$.

Duke filluar nga vendi me pagën minimale më të lartë vijon si më poshtë renditja:

1.Australia 2380$

2.Luksemburgu 2159$

3.Gjermania 1653$

4.Franca 1636$

5.Belgjika 1498$

6. Arabia Saudite 1408$

7.Britania e Madhe 1394$

8.USA 1296$

9.Japonia 1256$

10.Singapori 1097$

11.Spanja 755$

12.Hong Kong 699$

13.Portugalia 661$

14.Turqia 509$

15.Polonia 459$

16.Argjentina 404$

17.Kina 324$

18.Maroku 264$

19.Brazili 217$

20.Irani 214$

21.Egjipti 174$

22.Rusia 90$

23.Kameruni 75$

24.Korea e Veriut 66$

25.Kenia 57$

26.Venezuela 48$

27.Bangladeshi 19$

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit