8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Ja kur mund të hapet totalisht Shqipëria

Përmes një postimi në rrjete sociale, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u shpreh se “drita në fund të tunelit po afrohet çdo ditë e më shumë” si pasojë e fushatës së vaksinimit.

Referuar të dhënave të barometrit global për ritmin e vaksinimit, Manastirliu u shpreh: “Një krahasim i ritmit të vaksinimit të popullsisë (mesatares javore për 100 banorë), gjatë 10 ditëve të fundit. Vazhdojmë të vendosur me planin tonë të 500 mijë vaksinimeve brenda muajit maj, dhe krejt popullatës brenda pranverës së ardhshme.”

Ndërkohë në një intervistë në News24, ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, tha se vendi po shkon drejt hapjes. Sipas tij, në muajin maj Shqipëria do të hapet totalisht.

Për momentin, mbeten në fuqi masat kufizuese, si ndalimi i lëvizjes nga ora 20:00 deri në 06:00 të mëngjesit (me përjashtim të lëvizjeve të nevojshme) si edhe ndalimi i grumbullimeve.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit