29.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Italia shpallet fituese e “Eurovision 2021”/ Ja sa pikë mori Shqipëria

Festivali europian i muzikës “Eurovision” ka përfunduar dhe Italia është shpallur shteti fitues i edicionit të 65-të.

Grupi italian “Maneskin” me këngën “Zitti e buoni” është vlerësuar me 524 pikë nga juria profesioniste dhe publiku.

Italia ka qenë dy herë fituese e “Eurovision” në vitin 1964 dhe 1990, pas 31 vitesh edicioni i radhës do të mbahet në Itali.

“Rock and roll nuk vdes kurrë,” është shprehur këngëtari i grupit Maneskin pas fitores.

Shqipëria e përfaqësuar nga Anxhela Peristeri është renditur në vendin e 21 me 57 pikë në total nga publiku dhe juria profesioniste. 

Në vend të dytë është renditur Franca, ndërsa në vend të tretë Zvicra, përfaqësuar nga këngëtari me origjinë shqiptare Gjon’s Tears.

Më poshtë gjeni renditjen e plotë të rezultateve të natës finale të “Eurovision 2021”.

Maneskin from Italy perform during rehearsals at the Eurovision Song Contest at Ahoy arena in Rotterdam, Netherlands, Friday, May 21, 2021. (AP Photo/Peter Dejong)

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit