5.5 C
Tiranë
KryefaqjaSportItalia nderon me çmime të mëdha Mancinin, Viallin dhe çdo lojtar të...

Italia nderon me çmime të mëdha Mancinin, Viallin dhe çdo lojtar të ekipit fitues të Euro 2020

Roberto Mancini, Gianluca Vialli dhe skuadra e Italisë kanë marrë versionin italian të Nderit pas triumfit të tyre në Kampionatin Evropian Euro 2020.

Kreu i Shtetit në Itali është Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella, i cili ishte në tribunat në Wembley kur Azzurrët munden Anglinë me penallti në finale.

Skuadra fluturoi përsëri në Romë një ditë më pas dhe u takua me Mattarellan në pallatin Quirinale.

Sot (e premte) u njoftua se Mattarella gjithashtu ka dhuruar për ekipin e Italisë nderimin e njohur si ‘Ordine al Merito della Repubblica Italiana’.

Presidenti i FIGC, Gabriele Gravina, trajneri Mancini, menaxheri i ekipit Gabriele Oriali dhe shefi i delegacionit Vialli, të gjithë morën titullin ‘Grande Ufficiale’ apo  (Zyrtar i Madh).

Kapiteni Giorgio Chiellini dhe çdo anëtar i skuadrës mori çmimin e quajtur Cavaliere (kalorës).

Ka pesë shkallë të kalorësisë në sistemin italian të nderimeve: Cavaliere, Ufficiale, Commendatore, Grande Ufficiale, Cavaliere di Gran Croce dhe Cavaliere di Gran Croce con Cordone.

Kjo ishte hera e dytë që Italia fiton Kampionatin Evropian, pas vitit 1968, dhe i shtohet numrit të tyre të katër trofeve të Kupës së Botës.

Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera