Ishte prekur nga coronavirusi dy herë/ Adoleshenti britanik zgjohet nga koma pas 11 muajsh, pa njohuri për pandeminë

0
23
koma

Një adoleshent i cili ka qenë në koma për gati një vit është zgjuar pa kujtesë për pandeminë e shkaktuar nga Covid-19, pavarësisht se ai madje kishte qenë i prekur nga virusi dy herë.

Sipas medieve të huaja, Joseph Flavill, 19 vjeç, u përplas nga një makinë ndërsa ecte pranë shtëpisë së tij në Tutbury, Staffordshire, më 1 mars – tre javë para se të fillonte bllokimi i parë kombëtar i Britanisë së Madhe.

Që atëherë ai ka kaluar gati 11 muaj në koma, por është në rrugën e rimëkëmbjes pasi është zgjuar, pasi arrin të përgjigjet duke mbyllur sytë dhe duke buzëqeshur me të dashurit e tij.

Adoleshenti, i njohur si Joe, po studionte në Akademinë de Ferrers në Burton, kur ai u përfshi në aksident vitin e kaluar.

Ai u dërgua me urgjencë në Spitalin e Përgjithshëm të Leicester, ku kaloi gjashtë muaj në koma, para se të transferohej në Adderley Green një qendër rehabilitimi neurologjike në Stoke-on-Trent katër muaj më parë.

Gjatë asaj kohe ai është prekur nga COVID-19 dy herë, një ndërsa ishte ende në koma dhe përsëri pasi u zgjua, por në të dy rastet ai ishte shëruar.

Siç bëhet e ditur, adoleshenti po përparon mirë pasi hapi sytë dhe në javët e fundit ai ka filluar të lëvizë gjymtyrët kur i thuhet ta bëjë këtë.

Familjarja e tij Sally Flavill-Smith tha: “Në fillim ai hapte sytë e tij, por ai nuk përgjigjej në asgjë, por gjatë javëve të fundit ai ka bërë hapa të mahnitshëm”.

Për shkak të kufizimeve të coronavirusit, familja e Joe nuk është në gjendje ta vizitojë atë por ata komunikojnë përmes Facetime dhe halla e tij tha që fytyra e tij “ndriçohet” kur sheh miqtë dhe familjen e tij në ekran.

Burimi: Telegrafi

Lini një përgjigje