9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Ibrahim Kalin: Është zhgënjyese për të parë gjuhën kërcënuese kundër Turqisë në draft deklaratën e BE-së

Zëdhënësi i Presidencës Ibrahim Kalin mori pjesë në panelin e titulluar “Politika e Jashtme e Turqisë” e organizuar në internet nga “Fondi Gjerman Marshall”, një think-tank me bazë në Uashington DC.

Zëdhënësi i Presidencës Ibrahim Kalin tha se ishte zhgënjyese për të parë gjuhën kërcënuese në draft deklaratën e Samitit të Bashkimit Evropian (BE), në të cilën po konsiderohen sanksionet kundër Turqisë.

Ibrahim Kalin mori pjesë në panelin e titulluar “Politika e Jashtme e Turqisë” e organizuar në internet nga “Fondi Gjerman Marshall”, një think-tank me bazë në Uashington DC.

Duke theksuar se rendi ndërkombëtar ka filluar të ndryshojë, veçanërisht pas pandemisë së COVID-19, por Turqia është ende pjesë e aleancës perëndimore, Kalin tha: “Vetëm sepse jemi akoma pjesë e NATO-s dhe duam të bëhemi një anëtare e plotë e BE-së dhe të mbetemi një partner i fortë dhe aleat i aleancës perëndimore, nuk do të thotë që ne nuk do të kemi marrëdhënie të mira me vendet e Lindjes së Mesme ose Rusinë”.

Ai gjithashtu tha se Turqia krahas hapave mbi çështje të tilla si lufta kundër terrorizmit, po ndjek edhe një politikë të jashtme në të cilën dinjiteti dhe jeta e njeriut janë përparësi.

Kalin rikujtoi se çështja e sanksioneve kundër Turqisë do të ngrihet gjithashtu në Samitin e sotëm të BE-së, ndërsa tha: “Unë e lexova draft deklaratën e Samitit të BE-së për Turqinë. Ishte zhgënjyese për të parë një gjuhë në të cilën konsiderohen sanksionet kundër Turqisë. Shpresoj që udhëheqësit evropianë dhe të BE-së ta shmangin atë. Gjuha e sanksioneve dhe kërcënimeve ndaj Turqisë nuk ka funksionuar kurrë. Ne duam të kemi një agjendë pozitive dhe të kthejmë përsëri një faqe të re me BE-në që të ecim përpara në procesin e anëtarësimit”.

Në fund zëdhënësi Kalin tha se “Kjo më bën të mendoj se Greqia shpreson se nga ky samit do të dalin sanksionet kundër Turqisë. Të jeni të sigurt që një gjë e tillë do të ishte e dëmshme jo vetëm për marrëdhëniet Turqi-BE, por edhe për marrëdhëniet Turqi-Greqi”.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit