11.5 C
Tiranë
HomeAktualitetI akuzuar për 122 vepra penale! E shkuara e autorit të vrasjes...

I akuzuar për 122 vepra penale! E shkuara e autorit të vrasjes së Marigona Osmanit/ Dhunoi ish-të dashurën, familjarin e saj, policin, kreu 93 grabitje

Vrasja e Marigona Osmanit nxorri në dritë se autori, Dardan Krivaqa ka kryer në të shkuarën krime të panumërta. Dardani nuk është person i panjohur për policinë pasi ai ka plot 122 vepra kriminale.

Veprat për të cilat dyshohet Krivaqa janë: 11 raste për grabitje, 93 raste të vjedhjes dhe vjedhjes së rëndë, 1 rast dhunimi, 12 raste pranimi të gjërave të vjedhura, si dhe pesë lëndime trupore.

Edhe pse i dyshuar për më shumë se njëqind vepra, Krivaqa ishte i lirë dhe jetonte me Marigona Osmanin të cilës dyshohet se ia mori jetën më 22 gusht të këtij viti.

Dardan Krivaqa kishte ushtruar dhunë edhe ndaj të një të dashure që kishte në vitin 2017. I njëjti burim ka bërë të ditur që në qershor 2017 Krivaqa kishte ushtruar dhunë ndaj atëkohë të dashurës së tij. Pas dhunës sistematike që ai kishte ushtruar ndaj saj, më 10 qershor të vitit 2017 Krivaqa kishte sulmuar me thikë familjarin e ish të dashurës për shkak se i njëjti kishte tentuar ta largonte nga dhuna që Krivaqa i shkaktonte familjares së tij. Lidhur me këtë rast ishte hapur hetimi për “lëndim të lehtë trupor”.

Një plagosje tjetër, Krivaqa e kishte bërë në fund të vitit 2020 dhe atë ndaj një zyrtari policor. Polici me inicialet Z.H. i kishte vërejtur tre persona duke konsumuar lëndë narkotike dhe sapo iu ishte afruar, Dardan Krivaqa i kishte vënë një mjet të mprehtë në fyt duke i lënë lëndime trupore policit. Për të njëjtën vepër, i dyshuari Krivaqa ishte dënuar me burgim prej 180 ditësh, duke iu llogaritur edhe koha e kaluar në paraburgim.

Marigona Osmani u vra katër ditë më parë në Ferizaj, nga dy të rinj të cilët pasi kanë dhunuar për 24 orë 18-vjeçaren, e kanë hedhur në derën e spitalit të Ferizajt, ku dhe humbi jetën, për shkak të plagëve të marra. Dardan Krivaqa dhe Arbër Hajdari, të cilët tashmë janë arrestuar, janë kapur nga kamerat, duke hedhur 18-vjeçaren përtokë në derën e spitalit me 21 gusht. Viktima ka qenë e martuar prej dy muajsh me Dardan Krivaqën.

Qëndro me ne
13,800FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment