8.5 C
Tiranë
HomeBota‘Humbëm 1 milion euro në ditë’, Vuçiç zbulon se çfarë pret nga...

‘Humbëm 1 milion euro në ditë’, Vuçiç zbulon se çfarë pret nga qeveria e re e Kosovës

Serbia humb një milion euro në ditë për shkak të masave tregtare të Prishtinës, tha presidenti serb, Aleksandar Vuçic teksa shtoi se “do të shohim se çfarë do të bëjë qeveria e re e Prishtinës, nëse do t’i heqë apo jo këto masa”. Komentet e tij, kreu i shtetit serb i bëri gjatë një vizite në Novi Pazar.

I pyetur nëse është realiste që dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës të rinisë në fund të qershorit, presidenti serb u shpreh se kjo është e mundur, nëse autoritetet në Prishtinë heqin kufizimet për lëvizjen e mallrave dhe njerëzve nga Serbia. Dialogu Prishtinë-Beograd u ndërpre në fund të vitit 2018, pasi qeveria e ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, vendosi tarifën prej 100 për qind mbi mallrat e Serbisë dhe Bosnje dhe Hercegovinës. Më pas, qeveria e drejtuar nga ish-kryeministri, Albin Kurti, e shfuqizoi vendimin për tarifën, duke e zëvëndësuar atë me masat e reciprocitetit ndaj Serbisë.

As kjo masë nuk i kënaqi ndërkombëtarët; si Shtetet e Bashkuara, ashtu edhe BE-ja kërkuan heqjen e saj. Kryeministri I porsazgjedhur Avdullah Hoti, ka thënë më parë se qeveria e drejtuar nga ai, do t`i heqë të gjitha pengesat që bllokojnë rifillimin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,783FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment