22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

Hollivudi në zi! Ndahet nga jeta ylli i filmit “Superman”

Një lajm i trishtë është ai i ndarjes nga jeta në moshën 83-vjeçare të yllit të filmit “Superman”, Ned Beatty.

“Ned vdiq nga shkaqet natyrore të dielën në mëngjes, i rrethuar nga familja dhe të dashurit e tij,” –tha për mediat e huaja menaxheri i tij.

Roli i parë i Beatty, me të cilin fitoi vëmendjen e të gjithëve ishte në filmin e vitit 1972, “Deliverance”, si një nga katër burrat nga Xhorxhia që shkojnë në një udhëtim tronditës me kanoe. Aktori ishte nominuar për një çmim të Akademisë për Aktorin më të Mirë Mbështetës për “Netëork” e vitit 1976, luajti Otis në “Supermeni” të vitit 1978 dhe kishte role të tjera të panumërta në teatër dhe televizion.

Beatty është lindur dhe rritur në Kentucky, duke peshkuar dhe punuar në ferma.

“Ai filloi si një interpretues profesionist në moshën dhjetë vjeç kur fitoi para xhepi duke kënduar në kuartete ungjijsh dhe një dyqan berberësh,” tha agjencia.

Pasi Beatty kishte periudha të gjata në teatrin e Abingdon, Virginia; në Uashington DC; dhe në Broadway, regjisori i filmit John Boorman e zgjodhi atë për të luajtur Bobby Trippe, i cili sulmohet seksualisht në thrillerin e palëkundur “Deliverance”.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit