9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Historia e biçikletës

Një biçikletë moderne me përkufizim është një mjet me dy rrota të dyfishtë, të mundësuar nga kalorësi duke i kthyer pedalet e lidhur me timonin e pasëm nga një zinxhir dhe duke mbajtur timon për drejtimin dhe një vend të shalë si për kalorësin. Me këtë përkufizim në mendje, le të shohim historinë e biçikletave të hershme dhe zhvillimet që çuan në biçikletën moderne.

Historia e Biciklit në debat

Deri disa vjet më parë, shumica e historianëve mendonin se Pierre dhe Ernest Michaux, babai dhe biri i ekipit francez të karrocerëve, shpikën biçikletën e parë gjatë viteve 1860.

Historianët tani nuk pajtohen pasi ka dëshmi se biçikleta dhe biçikleta si automjetet janë më të vjetër se kaq. Historianët pajtohen se Ernest Michaux ka shpikur një biçikletë me pedale dhe fiksime rrotulluese në 1861. Megjithatë, ata nuk pajtohen nëse Michaux bëri biçikletën e parë me pedale.

Një tjetër gabim në historinë e biçikletës është se  Leonardo Davinci skicoi një dizajn për një biçikletë shumë moderne në kërkim në vitin 1490. Kjo është provuar të jetë e pavërtetë.

Celerifere

Celerifere ishte një pararendës i hershëm i biçikletës i shpikur në 1790 nga francezët Comte Mede de Sivrac. Ajo nuk kishte drejtues dhe pa pedale por celerifere bëri të paktën duken disi si një biçikletë. Megjithatë, ajo kishte katër rrota në vend të dy, dhe një vend. Një kalorës do të kalonte përpara duke përdorur këmbët e tyre për një shtytje në këmbë / vrapim dhe pastaj rrëshqiste mbi celerifere.

Laufmaschine drejtues

Baroni gjerman Karl Drais von Sauerbronn shpiku një version të përmirësuar me dy rrota të celerifere, të quajtur laufmaschine, një fjalë gjermane për “drejtimin e makinës”. Laufmaschine drejtues ishte bërë tërësisht prej druri dhe nuk kishte pedale.

Prandaj, një kalorës do të duhet të shtyjë këmbët e tij ose saj kundër terrenit për ta bërë makinën të shkojë përpara. Automjeti Drais u ekspozua për herë të parë në Paris më 6 prill 1818.

triçikël

Laufmaschine u quajt velocipede (latin për këmbë të shpejtë) nga fotograf francez dhe shpikësi Nicephore Niepce dhe shpejt u bë emri popullor për të gjitha shpikjet e ngjashme me biçikletën e viteve 1800.

Sot, termi përdoret kryesisht për të përshkruar paraardhës të ndryshëm të monovelës, unicycle, biçikletë, biçikletë, biçikletë me tri rrota dhe kuadracikë të zhvilluar ndërmjet viteve 1817 dhe 1880.

I drejtuar mekanikisht

Në 1839, shpikësi skocez Kirkpatrick Macmillan krijoi një sistem të levizave dhe pedaleve të vozitjes për velocipedat që lejuan kalorësin të shtyjë makinën me këmbë të ngritura nga toka. Sidoqoftë, historianët tani po debatojnë nëse Macmillan në të vërtetë shpikin fanellën e parë të pedaluar, ose nëse ishte thjesht propagandë nga shkrimtarët britanikë për të diskredituar versionin e mëposhtëm francez të ngjarjeve.

Dizajni i parë i vërtetë i suksesshëm dhe komercialisht i suksesshëm u shpik nga farkëtarja franceze, Ernest Michaux në 1863. Një zgjidhje më e thjeshtë dhe më elegante sesa biçikleta Macmillan, dizajni i Michaux përfshinte fole rrotulluese dhe pedale të montuara në qendër të rrotave të përparme. Në 1868, Michaux themeluar Michaux dhe Cie (Michaux dhe kompani), kompania e parë për të prodhuar velocipedes me pedals tregtare.

Penny farthing

Peni Farthing është gjithashtu referuar si biçikleta “Lartë” ose “e zakonshme”. E para u shpik në vitin 1871 nga inxhinieri britanik James Starley. Penny Farthing erdhi pas zhvillimit të “Velocipede” franceze dhe versioneve të tjera të bikes të hershme.Megjithatë, Penny Farthing ishte biçikleta e parë me të vërtetë efiçiente, e përbërë nga një rrotë e vogël e pasme dhe rrota e madhe e përparme që rrotullohej në një kornizë të thjeshtë me tuba me goma gome.

Biçikleta e sigurisë

Në vitin 1885, shpikësi britanik John Kemp Starley krijoi “biçikletën e sigurisë” të parë me një rrotë të drejtpërdrejtë të drejtuar, dy rrota me madhësi të barabartë dhe një zinxhir me rrota.

Artikulli i mëparshëmPogradeci dhe historia
Artikulli tjetërSi sot 3 Dhjetor!

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit