11.5 C
Tiranë
KryefaqjaKëshillaGratë mbi 50 vjeç e thonë troç! Në këtë moshë jemi më…

Gratë mbi 50 vjeç e thonë troç! Në këtë moshë jemi më…

Më shumë se gjysma e grave mbi 50 vjeç këmbëngulin që sèksi bëhet më i mirë ndërsa rriteni. Dhe në një studim, në të cilin ata përcjellin këshilla për jetën tek brezi i ri, ata thonë se 53 vjeç është mosha më e mirë për të qenë akiv – por paralajmërojnë se të jesh perfekt “nuk ekziston”.

Në vend të kësaj, ata këshillojnë gratë e reja që të vlerësojnë gjërat e vogla në jetë, të duan veten dhe gjithmonë të shkojnë me “instinktin e zorrëve”. Në studimin e 1500 grave, 27% e përshkruan humbjen e dëshirës tuaj sèksuale ndërsa kaloni nëpër menopauzë si një “mit të plotë”.

Dr Paula Briggs, konsulente gjinekologe në Fondacionin e Liverpool Women’s NHS Foundation dhe kryetare e Shoqatës Britanike të Menopauzës, ishte “e kënaqur” nga gjetjet. Ajo tha: “Menopauza mund të jetë një gjë pozitive për gratë. Megjithatë, për shumë është diçka me të cilën përballen me frikë, duke mos ditur se çfarë i pret e ardhmja.”

Këshilla të tjera përfshinin sigurimin e pavarësisë financiare, të mos qëndroni kurrë në një punë që e urreni dhe të udhëtoni sa më shumë që të jetë e mundur. Këshilla më praktike përfshinin gjetjen e kohës për veten dhe kujdesin për dhëmbët tuaj. Në sondazhin e kompanisë së shëndetit të grave Organon, një e treta e grave mbi 50 vjeç rekomanduan të martoheshin për dashuri dhe asgjë tjetër.

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera