21.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

GJIGANDËT ANTIKË, DHE MISTERI I MADH RRETH TYRE!

Përrallat, legjendat, librat e lashtë dhe dorëshkrimet e ngacmojnë imagjinatën tonë me përshkrimin e krijesave me përmasa gjigande. Skelete të mëdha nga gërmimet arkeologjike janë dëshmi e padiskutueshme e ekzistencës së gjigandëve.Njerëzit përshkruheshin nga historianë të antikitetit. Një udhëtar arab, Ibn Fadlan, një mijë vjet më parë,foli për një skelet pesë metrash, të parë nga subjektet e mbretit Khazar.Kronikat e lashta ruse tregojnë për një gjigand prej katër metrash, një luftëtar që mbronte atdheun në fushën e Kulikovës.

Shkrimtarët rusë Korolenko dhe Turgenev thonë se në muzeun e qytetit zviceran Lucerne, panë një skelet pesë metra, të gjetur në 1577 nga një mjek në një shpellë malore.Kronikat historike kanë tëregjistruara informacione për gjetjet e mbetjeve të pazakonta njerëzore.

Në 1971, në Queensland, një fermer, duke punuar një arë, gjeti një fragment të madh të një nofulle njerëzore me dhëmbë pesë centimetër.Por këto nuk janë skeletet më të mëdhenj ende.

Në vitin 1899, në Gjermani, minatorët gjetën mbetjet e fosilizuara të gjigandëve gati 240 cm të gjatë.Në Australi, një racë gjigantësh të zbuluar gjatë gërmimeve u quajt megantrop. Mega – njerëzit kishin skeletet më të mëdhenj që gjendeshin në kontinent,gati tre metra e gjysmë, në vitin 1985! Vërtetë, pronari i një nofulle të tillë jetoi për një kohë shumë të gjatë, gati nëntë milion vjet më parë.Dhe në Kinë, ekzistonin mega-njerëz të tillë. Fragmentet e nofullave dhe dhëmbëve konfirmojnë faktin se njerëzit e tillë duhej të ishin të gjatë na 3 deri 3.5 metra. Rastet e gjetjeve të ngulitjeve të këmbëve të mëdha nuk janë të rralla. Në vitin 1979, një gjurmë 71 cm u gjet në Malet Blu. Nëse do të gjendej skeleti i pronarit të këtyre gjurmëve, atëherë do të ishte gati gjashtë metra i gjatë. Por jo shumë larg nga Malgoa, u zbuluan tre gjurmët e gishtërinjve të hapave të një gjiganti tjetër. Këmba e njeriut ishte e gjatë 60 cm dhe gjerësia e hapit 130 cm.

Në 1877, minatorët e arit në Nevada prenë një pjesë të këmbës me një shin dhe një gju me gjilpërë me kuti. Madhësia – gati një metër nga gjuri në këmbë. Kjo do të thotë, pronari i eshtrave ishte dashur të kishte një lartësi prej 3.6 metra.Skeletet e tjera të mëdha njerëzish u gjetën nga shkencëtari gjerman antropolog Larson Kohl. Në Afrikën Qendrore, në brigjet e Liqenit Elysey, ai gërmoi një varr masiv me 12 burra, nga 3.5 deri në 5 metra të gjatë.

Ekzistojnë dëshmi dokumentare të zbulimit gjatë Luftës së Dytë Botërore në Poloni të një kafkë njerëzore që është tre herë më e madhe se një kafkë e zakonshme.Në minierat e diamantëve të Afrikës së Jugut në 1950, një pjesë e kafkës u gjet. Diametri i kafkës ishte 45 cm. Ishte një banor shumë i lashtë i planetit. Gjetja është e vjetër pothuajse nëntë milion vjet.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit