29.5 C
Tiranë
HomeArgetimKurioziteteElon Musk, personi i dytë më i pasur në botë/ Ja kush...

Elon Musk, personi i dytë më i pasur në botë/ Ja kush kryeson listën

Ka qenë një vit me ulje ngritje në mesin e më të pasurve, me Musk, Jeff Bezos dhe Bernard Arnault, të gjithë duke konkurruar për vendin e parë. Gara për titullin e personit më të pasur në botë u intensifikua të enjten pasi Elon Musk, me vlerë rreth 177.4 miliardë dollarë në fund të ditës, kapërceu manjatin luksoz francez Bernard Arnault për vendin e dytë. Arnault u bë gati 21 miliardë dollarë më i varfër gjatë dy ditëve të fundit pasi aksionet e LVMH ranë me 12.6%. Kjo bëri që themeluesi i Amazon Jeff Bezos të rimarrë vendin e parë me një pasuri të vlerësuar në 185.5 miliardë dollarë.

Gjatë tre dekadave të para pasi Forbes filloi të gjurmonte pasuritë neto të miliarderëve në 1987, vetëm gjashtë persona mbanin titullin e personit më të pasur në botë. Në vitet e para, dy manjatët japonezë të pasurive të patundshme – Yoshiaki Tsutsumi dhe Taikichiro Mori – kryesuan listën, derisa Bill Gates erdhi në fund të viteve 1990. Nga viti 1997 deri në 2017, Gates dominoi listën, përveç një viti kur Warren Buffett zuri vendin e parë (2008) dhe një qëndrim trevjeçar kur Carlos Slim Helu i Meksikës fitoi titullin (2010 deri në 2013). (Shitësi spanjoll Amancio Ortega gjithashtu zuri vendin e parë për disa orë në 2015, dhe disa ditë në 2016.)

Që nga fillimi i vitit 2017 – kur Gates kryesoi listën e miliarderëve në botë me një vlerë neto prej 86 miliardë dollarësh – Bezos ka shtuar më shumë se 110 miliardë dollarë në pasurinë e tij për shkak të aksioneve të Amazon, Arnault ka rritur aksionet e LVMH me 225% në më shumë se katërfishin e tij. Musk ka pasur ngjitjen më të madhe në histori, duke fituar më shumë se 150 miliardë dollarë në katër vjet pasi Tesla është bërë prodhuesi më i vlefshëm i makinave në planet.

  • Jeff Bezos

Pasuria neto: 185.2 miliardë dollarë

Fitimi në 12 muajt e fundit: 6.6 miliardë dollarë

Bezos, CEO i vjetër i Amazon dhe tani kreu ekzekutiv, ka qenë personi më i pasur në botë për pjesën më të madhe të vitit 2021. Bezos e filloi vitin në vendin e parë dhe, pasi u ul në Nr. 2, ai rimori vendin e 1 ​​për rreth katër muaj nga mesi i janarit deri në maj. Bezos u kthye në vendin e parë më 10 qershor dhe mbajti epërsinë për 50 ditë para se të humbiste kur Amazon njoftoi fitime zhgënjyese tremujore në fund të korrikut, të cilat fshinë 13.9 miliardë dollarë nga pasuria e tij neto në një ditë të vetme. Edhe pse aksionet e Amazon vazhdojnë të lëkunden, një performancë edhe më e rëndë nga aksionet e LVMH të Arnault ndihmoi Bezos të bëhej edhe një herë personi më i pasur të Mërkurën.

  • Elon Musk

Pasuria neto: 177.1 miliardë dollarë

Fitimi në 12 muajt e fundit: 110.9 miliardë dollarë

Pasuria e Musk është rritur me më shumë se 100 miliardë dollarë në një vit, falë një rritje të jashtëzakonshme të çmimit të aksioneve të prodhuesit të automjeteve elektrike Tesla. Pas një rënie të shkurtër në fillimin e pandemisë Covid-19, aksionet u rritën në muajt pasues. Më 8 janar 2021- me aksionet e Tesla më shumë se 1.000% nga niveli i ulët i periudhës së pandemisë- Musk u bë i pari personi më i pasur në botë, duke tejkaluar Bezos. Për rreth një javë, të dy vendet ndryshonin në baza ditore, por ndërsa aksionet e Tesla filluan të binin, Bezos e forcoi edhe një herë pozicionin e tij. Musk, ndërkohë, u kap nga Arnault dhe ra në vendin e tretë për muaj duke filluar në prill.

  • Bernard Arnault

Pasuria neto: 173.2 miliardë dollarë

Fitimi në 12 muajt e fundit: 61.9 miliardë dollarë

Përmes instinktit grabitqar, Arnault ka ndërtuar një perandori luksoze që është kompania më e madhe në Europë nga kapitalizimi i tregut. LVMH e tij zotëron dhjetëra marka, duke përfshirë bazën e modës Louis Vuitton, prodhuesin e alkoolit Hennessy dhe shitësin e kozmetikës Sephora. Në fillim të këtij viti, LVMH përfundoi një blerje prej 15.8 miliardë dollarësh të argjendarisë Tiffany & Co. Arnault së pari u bë personi më i pasur në botë në maj dhe, pas disa ditësh përpjekje, ai arriti ta mbante Bezos jashtë për rreth dy javë. Kur aksionet në Amazon ranë në fund të korrikut, Arnault rimori pozicionin numër një dhe e mbajti pjesën më të madhe të gushtit, para se kërcënimet e rishpërndarjes së pasurisë kineze të shkatërronin aksionet luksoze europiane dhe të bënin që pasuria e Arnault të binte me më shumë se 20 miliardë dollarë këtë javë.

Burimi: forbes

Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një përgjigje