-2.5 C
Tiranë
KryefaqjaSport“E them me bindje të plotë që finalja është e arritshme!”, Luiza...

“E them me bindje të plotë që finalja është e arritshme!”, Luiza Gega optimiste para Lojërave Olimpike: Synimi im…

Luiza Gega është gati për eventin më të madh sportiv në botë, Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. Vetëm pak ditë e ndajnë për të prekur ëndrrën e saj. “Rezultatet e mia janë për në finale, flas me bindje të plotë që finalja është e arritshme”, thotë Gega.

Atletja, do të marrë pjesë në 3000 metra me pengesa, në specialitetin e saj ka treguar dhe gjendjen e saj ku thotë se është e motivuar dhe në top formë fizikisht.
Shpreson të jetë brenda pesëshes së parë të Botës, por asgjë nuk arrihet pa mund. Ajo është stërvitur intensivisht në Dardhë e Korçë ku kalon një pjesë të mirë të vitit.

Për “Tokio 2020” është stërvitur edhe në Kenia gjatë dimrit ku qëndroi më shumë se sa e kishte parashikuar për shkak të pandemisë.

Në Rio 2016 nuk pati rezultat të mirë për shkak të dëmtimit që e pengonte. Synimi i saj është finalja e Lojërave Olimpike dhe natyrisht përmirësimi i rekordit kombëtar që aktualisht mbahet prej saj me kohën 9 minuta, 19 sekonda e 93 të qindta.

Luiza Gega konkurron në 3000 metra me pengesa më 1 gusht me finalen më 4 gusht, gjithnjë nëse do të kualifikohet. Ajo është një nga 3 sportistët e Shqipërisë që e ka siguruar pjesëmarrjen në Tokio 2020 me normë.

Qëndro me ne
14,715FansaPëlqeje
10,378NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera