30.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Dy rastet e vdekjeve frikësojnë të moshuarit në Shqipëri! Dje dyndeshin për vaksinën kineze, sot numërohen me gishtat e dorës(FOTO)

Vdekja e dy të moshuarve pas marrjes së vaksinës kineze Sinovac duket se ka ngjallur frikë te personat mbi 70 vjeç në Shqipëri.

Në këto foto të LSA nga qendra e vaksinimit në sheshin “Skënderbej”, karriget duken të zbrazura, dhe të moshuarit që marrin dozën numërohen me gishtat e dorës.

Krejt ndryshe paraqitej situata pak ditë më parë ku kishte një dyndje të të moshuarve, që prisnin në radhë për marrjen e vaksinës.

Sjellim në vëmendje që lajmi për vdekjen e dy të moshuarve në Shqipëri ngjalli debat, duke zgjuar reagime mbi vaksinat kineze.

Mjeku Erion Dasho iu drejtua me rekomandim Ministrisë së Shëndetësisë që të pezullojë fushatën e imunizimit me CoronaVac, derisa vdekjet të vërtetohen si të palidhura me vaksinën.

Më i ashpër ka qenë ish-kryeministri Sali Berisha i cili lëshoi akuza të forta ndaj kreut të qeverisë Rama dhe ministres Manastirliu se kanë fshehur pasaportën dhe protokollin zyrtar botëror lidhur me vaksinën kineze.

Komiteti Teknik i Ekspertëve iu përgjigj akuzave duke u shprehur se deri më tani “nuk ka raste fatalitetesh që lidhen me aplikimin e vaksinës”.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit