20.5 C
Tiranë
HomeKëshillaDy keqkuptime në lidhje me marrjen e vitaminës D - Si ta...

Dy keqkuptime në lidhje me marrjen e vitaminës D – Si ta merrni siç duhet dhe cili lloj e forcon më mirë imunitetin

Vitamina D është e vlefshme për forcimin e imunitetit nëpërmjet dietës, ajo merr pjesë në proceset në trup që rregullojnë jo vetëm sistemin imunitar, por edhe shëndetin e kockave, gjendjen shpirtërore…

Shumica prej nesh kanë mungesë të vitaminës D, e cila ndonjëherë mund të japë simptoma të pazakonta, kështu që marrja e suplementeve është e zakonshme për të ndihmuar që edhe më mirë të mbrohemi.

Ekzistojnë dy keqkuptime të mëdha që u besojnë të gjithë ata që marrin vitaminë D.

E para ka të bëjë me mënyrën se si e merrni atë. Nëse merrni vitaminë D me stomak bosh, nuk do të përfitoni maksimumin nga suplementi që mund ta keni paguar shtrenjtë.

Nuk do të absorbohet aq mirë, thonë ekspertët. Vitamina D është e tretshme në yndyrë, që do të thotë se gjithmonë duhet të merret me një burim yndyre të shëndetshme.

“Vaji i ullirit, i avokados, i lirit ose ndonjë burim tjetër i yndyrës së shëndetshme duhet ta shoqërojnë vitaminën D, sepse në këtë mënyrë do të absorbohet më mirë. Nëse e merrni me stomakun bosh, duhet ta merrni vetëm me një shtesë, paketimi i të cilit thotë se ajo tashmë përmban një formë yndyre, “thotë nutricionistja Whitney Crouch.

Për këtë shumica thonë se vitamina D më e mirë është ajo që përmban yndyrë, sepse do të absorbohet më së miri në trup.

Është keqkuptim se vitamina D duhet të merret në një kohë të caktuar, ose në një kohë të ditës.

Do të duhej ta merrni atë në një kohë që i përshtatet “orarit” tuaj – që gjithmonë do të keni pak minuta për të marrë një gotë ujë dhe një tabletë dhe që nuk do të harroni ta bëni këtë.

Për më tepër, në mëngjes, në mbrëmje, gjatë ditës, nuk ka rëndësi aq shumë.

Është mirë të shtosh një suplement vitamine D në ndonjë rutinë tjetër që ke. Nëse është ajo rutinë kafeja e mëngjesit, apo edhe e darkës, merreni atëherë”, thotë dr. Connie Weaver.

Dhe çfarë ndodh nëse e merrni në mëngjes për dy ditë, pastaj e harroni dhe e merrni në mbrëmje? Asgjë nuk do të ndodhë.

“Vitamina D është një shtesë që “fal” gabime të tilla, edhe nëse e harroni plotësisht, merrni dy doza të nesërmen dhe kaq”, tha ajo.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,779FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment