8.5 C
Tiranë
HomeBotaDoni të fitoni para "me thasë"?/ Zbuloni 6 vendet perfekte për të...

Doni të fitoni para “me thasë”?/ Zbuloni 6 vendet perfekte për të punuar në Europë!

Ju sigurisht mund të jeni duke konsideruar një jetë jashtë vendit ose të ëndërroni të bëni një lëvizje nëpër Evropë.

Bazuar në kritere të ndryshme duke përfshirë praninë e një shkolle ndërkombëtare, cilësinë e jetës, sistemin e kujdesit shëndetësor, zhvillimin teknologjik, afërsinë me aeroportet me fluturime ndërkombëtare, koston e jetesës, komunitetin aktiv të emigrantëve dhe shkallën e ulët të krimit, organizata Destinacionet më të Mira Evropiane (EBD) ka zbuluar renditjen e saj për vendet kryesore  për të jetuar, investuar dhe krijuar projekte të reja.

Zbuloni destinacionet më miqësore, ato me cilësinë më të mirë të jetës, zhvillimin më të madh teknologjik, për punë në distancë ose të filloni projektin tuaj në internet dhe të krijoni biznesin tuaj.

Braga, Portugali

Populli Portugez është eksplorues dhe u detyrohemi për shumë zbulime. Duke u përballur me oqeanin, Portugalia është e hapur për botën. Hapja dhe sipërmarrja janë dy cilësi të rëndësishme që mund të gjenden në Braga. Harrojeni klishetë për njerëzit latinë që piqen në diell, populli portugez është i kualifikuar dhe punëtor dhe ata flasin anglisht shumë më mirë se shumë nga fqinjët e tyre evropianë. Braga është qyteti i tretë i Portugalisë, dhe konsiderohet qyteti më i lumtur në vend. Ajo është gjithashtu në podiumin e qyteteve evropiane me cilësinë më të mirë të jetës. Për shumë vite, Braga ka organizuar aktivitete kombëtare dhe ndërkombëtare. I njohur për historinë dhe gastronominë e tij, kjo RomëPortugeze tërheq jo vetëm sipërmarrës dhe familje (për cilësinë e jetës, hapësirat e gjelbërta dhe shkollat ​​ndërkombëtare), por edhe ata që dëshirojnë të investojnë në turizëm. Qyteti gëzon një nga nivelet më të larta të rritjes në Evropë në sektor. Kohët e fundit, Braga u njoh për shpejtësinë e saj dhe betejën efektive kundër Covid-19, duke shfaqur kapacitetin e saj për inovacion dhe dinamizëm.

Madrid, Spanjë

Madrid ofron një nga cilësitë më të mira të jetës së Evropës, një kosto të arsyeshme jetese dhe një shkallë të ulët të krimit. Spanja është një vend në evolucion të vazhdueshëm dinamik, kulturor, i pakrahasueshëm dhe një destinacion perfekt. Spanja gjithashtu ofron sisteme të mira shëndetësore dhe shkollore dhe Madridi i përshtatet të gjitha profileve të të huajve. Spanjollët, veçanërisht brezat e rinj, flasin anglisht shumë mirë, por të mësosh spanjisht do të jetë një ndihmë e madhe për t’u integruar plotësisht në strukturën lokale. Madrid është kryeqyteti i një vendi të madh dhe për këtë arsye është më i shtrenjtë se disa vende të tjera në Spanjë, por kostoja e jetesës është më e ulët se në shumë kryeqytete të tjera evropiane si Viena, Londra ose Parisi.

Me shumë shkolla ndërkombëtare, si dhe shkolla spanjolle publike dhe private cilësore, Madridi do t’u përshtatet të huajve me fëmijë, por edhe studentë të vegjël dhe atyre që kërkojnë sfida të reja.

Brighton, Mbretëria e Bashkuar

A doni të vendoseni në Evropë, për disa muaj, një vit apo pjesën tjetër të jetës tuaj, por nuk keni energji ose kohë për të mësuar një gjuhë të re?  Britania e Madhe është për ju. Ndërsa disa qytete si Londra, Manchester ose Birmingham, janë perfekte për të gjetur një punë në një kompani të madhe, të tjera si Brighton janë krijuar për fillestarë dhe artistë.

I njohur për zhvillimin e tij të madh, Brighton njihet gjithashtu si një nga kryeqytetet e gjelbra të Britanisë. Një destinacion bregdetar në bregdetin më të afërt të jugut në Londër, është një nga qytetet me cilësinë më të mirë të jetës, i përshtatshëm për një qëndrim të shkurtër me një buxhet mesatar ose për një lëvizje afatgjatë për buxhete më të përshtatshme (Brighton është i 7-ti më i madhi qytet ishtrenjtë në MB). Pikat e forta të tij janë jeta kulturore, bregdet i madh, dyqane të ndryshme, shkolla ndërkombëtare dhe arti i rrugës me famë botërore.

Hamburg, Gjermani

Gjermania është një vend mikpritës për emigrantët që duan të zbulojnë një vend të njohur për cilësinë e jetës, industritë e rëndësishme, shkallën e ulët të krimit, shkallën e lartë të punësimit, stabilitetin dhe shëndetin e mirë ekonomik. Gjermania ka diçka për t’u ofruar të gjitha llojeve të emigrantëve, pensionistëve, punëtorëve të rinj, prindërve të rinj, udhëtarëve, qofshin ata të shkolluar ose jo. Gjermania është një vend i madh në Evropë dhe mund të jesh i pavendosur për zgjedhje se cilin qytet të zgjedhësh. Ndërsa Berlini është i përshtatshëm për personat e rinj aktivë dhe dixhitalë, Hamburgu mund të jetë më i përshtatshëm për familjet, si dhe pensionistët që dëshirojnë të përfitojnë nga një jetë kulturore intensive. Nëse mësimi i gjermanishtes ju duket i pamundur, zgjidhni Berlinin. Nëse jeni gati të mësoni këtë gjuhë të bukur, Hamburg do t’ju presë krahë hapur.

Vjenë, Austri

I njohur si një nga qytetet me cilësinë më të mirë të jetës në Evropë dhe një nga nivelet më të ulëta të krimit, Vjena është një destinacion kryesor për emigrantët që dëshirojnë të vendosen në Evropë. Vjena është një zgjedhje perfekte për ata që kërkojnë siguri, stabilitet, përballueshmëri, kulturë, akses në kujdesin shëndetësor dhe shkollat ​​ndërkombëtare. Zakonisht, emigrantët priren të jetojnë mesatarisht pesë vjet në destinacionin e mërgimit të tyre, por ata që vendosen në Austri kanë tendencë të qëndrojnë atje gjatë gjithë jetës së tyre, të joshur nga cilësia e jetës së saj. Austria nuk është vetëm një nga ndikimet kryesore kulturore në kontinent por gjithashtu është një vend në krye të çështjeve mjedisore, etike dhe shoqërore. Qyteti i Sigmund Freud e di që ne të gjithë jemi të ndryshëm dhe ju do të pranoheni siç jeni në Vjenë. Ashtu si Zvicra, Austria ofron punë në sektorë të ndryshëm të nivelit të lartë të tilla si kompani ndërkombëtare, banka dhe universitete. Rekomandohet për ata që duan të krijojnë biznesin e tyre. Shumë prej popullsisë së Vjenës flasin më mirë anglisht sesa gjermanisht, megjithëse mësimi i gjuhës gjermane do t’u ndihmojë në procedurat administrative dhe për t’u integruar më lehtë në shoqërinë austriake.

Roterdam, Hollandë

Ndërsa Hollanda është e njohur për zhvillimin e saj dhe qasjet inovative ndaj çështjeve etike dhe shoqërore, ne shpesh mendojmë për Amsterdamin dhe harrojmë qytete të tjera të mëdha për udhëtarët siç është Roterdami. Me shumë shkolla ndërkombëtare, qyteti i përshtatet familjeve me fëmijë, por edhe studentëve të rinj. Selia e shumë institucioneve dhe ndërmarrjeve të mëdha, Rotterdam ofron punë të paguara mirë për emigrantët e kualifikuar. Shumica e Hollandezëve flasin anglisht të shkëlqyeshëm dhe janë të këndshëm, modest dhe miqësor. Hollandezët kanë një nga zyrat më të suksesshme postare në botë dhe Roterdam ka një nga portet më të rëndësishme në Evropë.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,557FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment