9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Dënohet me mbi 8 vite burg. Furnizonte me kokainë grupin kriminal. U arrestua sapo tentoi të…/ Ja kush është 33 vjeçari shqiptar

Furnizuesi i drogës për një bandë të bazuar në Gloucester është dënuar me tetë vjet e katër muaj burg. Dënimi pason një hetim nga Njësia e Krimit të Rëndë dhe të Organizuar (SOCU).

Eris Hoti, 33 vjeç, banues në Londër, u dënua sot për përfshirjen e tij në trafikun e drogës.

Hoti, me origjinë shqiptare por banues në Londër, u arrestua në Aeroportin e Luton në 18 gusht 2020, ndërsa po largohej për t’u kthyer në Shqipëri.

Ai u gjet se kishte 10,000 paund para në para në valixhen e tij dhe më pas u akuzua për furnizimin me kokainë dhe posedim të pasurisë kriminale. Ai u deklarua fajtor për të dy akuzat në një paraqitje të mëparshme në gjykatë në tetor.

Ata që ishin të përfshirë në grupin e krimit të organizuar për të cilin Hoti furnizonte drogë 10 persona të tjetër përfshirë edhe dy shqiptarë.

Ata u burgosën për një total të kombinuar prej 69 vitesh në maj 2019 pas një hetimi kompleks, të drejtuar gjithashtu nga SOCU, i cili bëri të mundur sekuestrimin e dy kilogramëve kokainë dhe 100,000 £ para si dhe një ngarkesë tjetër prej 24 kg me një vlerë të vlerësuar prej 1 milion paund.

Në Gjykatë u tha se Hoti organizoi lëvizjen e kokainës nga Londra në Gloucester përmes korrierëve të tij Granit Nanushi dhe Orsid Cela.

Reshteri Daniel New, nga Njësia e Krimit të Rëndë dhe të Organizuar, tha se “Eris Hoti u dënua për pjesën e tij në një grup të organizuar kriminal që vepronte nga Londra. Ai ishte në gjendje të furnizonte sasi të mëdha kokaine për Andrew Venna dhe të tjerët brenda Gloucestershire”.

Burimi: Panorama.al

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit