29.5 C
Tiranë
HomeBotaCoronavirusi sërish në Wuhan/ Autoritetet testojnë 11 milionë banorë

Coronavirusi sërish në Wuhan/ Autoritetet testojnë 11 milionë banorë

Autoritetet e qytetit kinez Wuhan do të testojë të gjithë banorët (11 milionë) me testet kundër COVID-19, ka bërë të ditur zyrtari lokal Li Tao gjatë një konference për media.

Ky vendim është marrë pasi në këtë qytet, ku për herë të parë u shfaq virusi në fund të vitit 2019, janë konfirmuar mbrëmë tri raste të reja.

Siç raporton Reuters, fjala është për punonjës që kanë shkuar në Wuhan nga provincat tjera kineze.

Autoritetet mbrëmë kanë njoftuar se në mesin e punonjësve që kanë shkuar në Wuhan nga provincat tjera, janë konfirmuar raste pozitive, ku me këtë është ndërprerë “suksesi” njëvjeçar i këtij vendi që nuk kishte regjistruar asnjë rast me coronavirus.

Në anën tjetër, varianti Delta i coronavirusit është shfaqur në pjesën lindore të Kinës, duke rritur edhe më shumë frikën se mund të vie deri te një eskalim i situatës.

Kujtojmë që më dhjetor të vitit 2019, Wuhani ishte bërë kryelajm i mediave botërore, për faktin se aty ishin shfaqur raste e para me COVID-19.

Sipas ekspertëve gjithçka ndodhi në tregun e kafshëve, ku pa kurrfarë kriteri bëhej therja e tyre dhe në mungesë të higjienës është bartur nga kafshët në njerëz.

E për të shuar dilemat se mund të ketë qenë produkt i faktorit njeri, Organizata Botërore e Shëndetësisë, pati dërguar një grup të ekspertëve, të cilët konstatuan se ai është shfaqur në natyrë dhe besohet se gjenezën e ka nga lakuriqët e natës.

Prej asaj kohe, autoritetet kineze patën urdhëruar mbylljen e këtyre tregjeve në të cilat shitej pothuajse çdo lloj kafshe, madje disa që për shumë shtetet të Evropës janë të paimagjinueshme që të servohen si ushqim për njerëzit.

Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një përgjigje