5.5 C
Tiranë
KryefaqjaBotaÇifti zbulon “kryeveprën me pllaka” që fshihej nën qilim në shtëpinë e...

Çifti zbulon “kryeveprën me pllaka” që fshihej nën qilim në shtëpinë e tyre të viteve 1830 në Angli

Pronarët e rinj, të quajtur Kathryn dhe Phil, blenë një shtëpi në Angli dhe ngadalë “e rikthyen në madhështinë e saj Viktoriane”.

Dyshja kanë shpërndarë transformimin në rrjetet sociale, duke përfshirë atë që padyshim është një nga projektet e tyre më të mëdha deri më tani.

Dhe prona – dhe bazat – kanë ruajtur atë që duket të jetë dyshemeja origjinale, me pllaka të ndërlikuara, e cila ishte e mbuluar për vite me radhë.

Ka qenë Kathryn ajo që zbuloi dyshemenë e bukur pasi vendosi të shihte se çfarë qëndronte nën tapetin e tyre të kuq, duke çuar në një projekt të gjerë dy-vjeçar të restaurimit.

Tani pothuajse e përfunduar, dyshja ka ngarkuan një klip të shtunën duke detajuar procesin e përpiktë të deritanishëm, me lustrimin përfundimtar që po shihet tani.

Ata vendosën një mbishkrim në video: “Çfarë fshihej nën tapetin e kuq”.

Titrat në ekran zbulojnë më shumë rreth gjetjes, duke thënë: “Ne kurrë nuk prisnim ta gjenim këtë nën tapetin e kuq. Seksionet e dyshemesë ishin mbuluar nga një përbërës vetë-nivelues. Na u deshën orë të tëra për t’i hequr të gjitha. Ky kat kishte qenë i mbuluar për vite me radhë. Pastaj filluam pastrimin. Pllakat e dëmtuara u rivendosën dhe u riparuan. Tani është gati për pastrimin dhe lustrimin e saj përfundimtar”.

Llogaria e tyre në Instagram shkon në më shumë detaje, pasi ata dokumentuan transformimin e dyshemesë nga momenti kur e gjetën atë në 2019.

Sipas saj, është dashur shumë punë e vështirë për ta rikthyer dyshemenë në lavdinë e saj të mëparshme, pasi ajo vlerësoi se do të ishin mbuluar për rreth 50 vjet.

Burimi: Telegrafi

Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera