12.5 C
Tiranë
HomeAktualitetCDC thotë se maskat e fytyrës ju mbrojnë nga COVID-19, jo vetëm...

CDC thotë se maskat e fytyrës ju mbrojnë nga COVID-19, jo vetëm nga të tjerët

Një raport i ri nga agjencia thekson se sa thelbësore janë mbulesat e fytyrës për të luftuar pandeminë e koronavirusit. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve lancuan këtë javë një përmbledhje të re shkencore mbi maskat e fytyrës, duke nënvizuar më tej përfitimet e mbajtjes së tyre gjatë pandemisë COVID-19.

Një përfitim të madh që CDC po thekson, është se përdorimi i një maske për fytyrën nuk mbron vetëm të tjerët nga virusi koronavirus – por edhe juve.

Koronavirus kryesisht përhapet nga një person te personi tjetër përmes spërklave të mëdha të individit. Një individ i infektuar zakonisht e dëbon virusin duke kollitur, duke teshtitur, duke folur ose duke marrë frymë. Deri më tani, gjuha e CDC rreth mbulesave të fytyrës është përqendruar në mënyrën se si ato ndihmojnë në zvogëlimin e përhapjes së COVID-19 në komunitet sesa në mënyrën se si një maskë mbron personin që e përdor atë.

Raporti i ri CDC largohet nga kjo linjë, duke deklaruar drejtpërdrejt se maskat “ndihmojnë në zvogëlimin e përthithjes së këtyre pikave nga përdoruesi”.

Pra, kjo është tërheqja juaj më e madhe për sa i përket shëndetit tuaj personal. Por ka edhe më shumë që duhet të dini se çfarë do të thotë ky raport për ju dhe për panoramën më të madhe të pandemisë. Ja cila është ajo:

Maskat e fytyrës zvogëlojnë transmetimin e pikave të infektuara me një përqindje të konsiderueshme.

Siç është përmendur, virusi kryesisht përhapet përmes spërklave të mëdha të frymëmarrjes. Ka gjithashtu prova të forta që sugjerojnë se virusi mund të bartet në ajër, që do të thotë se një person mund të kontaktojë COVID-19 përmes thithjes së grimcave më të vogla të infektuara që kanë mbetur në ajër për orë të tëra. Kjo është ajo ku maskat e fytyrës mund të bëjnë dallimin – dhe në asnjë mënyrë të vogël. Raporti i CDC thotë:

Maskat prej cope jo vetëm që bllokojnë në mënyrë efektive spërklat më të mëdha … por ato gjithashtu mund të bllokojnë nxjerrjen e pikëzave të imëta dhe grimcave (gjithashtu shpesh të referuara si aerosole) … të cilat rriten në numër me vëllimin e fjalës dhe llojet specifike të fonacionit. Maskat prej cope me shumë shtresa mund të bllokojnë deri në 50-70% të këtyre pikave dhe grimcave të imëta dhe të kufizojnë përhapjen përpara të atyre që nuk kapen.

Dhe kjo nuk vlen vetëm për dikë që është qartë i sëmurë – kjo vlen edhe për përhapjen asimptomatike.

Ky raport vërtetoi studime të tjera mbi përfitimet e përdorimit të maskave të fytyrës.

Miratimi i ri CDC më në fund përputhet plotësisht me atë që të dhënat kanë treguar për një kohë të gjatë: Maskat e fytyrës funksionojnë për të gjithë.

Ky raport vërtetoi studime të tjera mbi përfitimet e përdorimit të maskave të fytyrës.

Miratimi i ri CDC më në fund përputhet plotësisht me atë që të dhënat kanë treguar për një kohë të gjatë: Maskat e fytyrës funksionojnë për të gjithë.

Raporti detajoi disa studime të mëparshme të kryera mbi maskat e fytyrës. Në një studim të theksuar nga Kina, studiuesit zbuluan se përdorimi i maskave uli transmetimin sekondar nga një person i infektuar tek të tjerët brenda familjes së tyre me 79%. Një studim tjetër në maj zbuloi se dy stilistë që pa e ditur kishin COVID-19 nuk e kaluan virusin tek asnjë klient në sallon sepse të gjithë kishin veshur maska.

Burimi: Revista “Psikologjia” 

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment