11.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimArtBota Magjike e Artit nga Keyla!

Bota Magjike e Artit nga Keyla!

Arti është veprimtari krijuese artistike, e shpikur nga njeriu, për dallim nga veprat e natyrës, që pasqyron ambientin që na rrethon nëpërmjet riprodhimit të realitetit. Bota e artit është një univers i vërtet, që ka një histori të gjatë, që nga kohët e lashta e deri në ditët e sotme, e që përfshin në vete një larmi të madhe dukurish si: letërsia, arkitektura, muzika, teatri, filmi skulptura, piktura etj.

Në këtë artikull do të njiheni me Kela Taga, një artiste e vërtetë e cila sjell për Klikoje.com veprat e saj që nuk janë të pakta.

Ajo është një vajzë e lindur dhe rritur në Laç.

Kela, edhe pse nuk është nje person i njohur në botën e televizionit vlenë të thuhet se ka shumë talente të ndryshme që duhen vlerësuar!

Në intervistën që patëm me të ajo na rrëfen se pasioni i saj më i madh lidhet me babain e saj i cili nuk jeton më.

Babai i Kelës, kishte talent në pikturë por vështirësitë e jetës nuk e lejuan që ai të vazhdonte endrrën e tij për tu bërë një piktor i madh.

Por krahas vështirësive ai mundi që këtë talent që ai kishte, t’ja përcillte vajzës së tij, Kela dhe të bënte çmos që ajo të ndiqte rrugën e artit.

Babai i Kelës në portret

Kela gjithmonë ka qënë nxenësja dalluese në shkollë për pikturë dhe është vlerësuar për veprat e saj.

Në moshën 14 vjeç, Kela ka marrë pjesë në një konkurs kombëtar për të rritur, me rastin e festës së pashkëve me temë “Jezu Krishti”.

Në këtë konkurs morën pjesë të rritur nga të gjitha qytetet e Shqipërisë.

Piktura që konkurroi Kela mori vendin e 3-të nga Alush Shima, Skënder Kamberaj etj, të cilët ishin vlerësuesit.

Ata nuk e dinin që kjo piktur që ata e vlerësuan me vendin e tretë ishte bërë nga një minorene, por siç thotë dhe ajo në intervistë: Babai do e gjente mënyrën për të me futur se s’bën!

Tani ajo është e fokusuar më tepër tek portretet, pikturat me bojra ku e ka jo vetëm profesion por një hobi që e bën me shumë dëshirë dhe pasion!

Më poshtë mund të shfletoni disa nga portetet e saj ose për të parë më shumë klikoni këtu: keyla_style_art_beauty

Përveç pikturës Kela na rrëfen edhe një tjetër pasion të sajin i cili është “estetika e femrës”.

Në moshën 14-vjeçare ajo ka ndjekur trajnimin e saj të parë në Tiranë për parukeri-estetikë ku sapo e përfundoi hapi sallonin e saj të parë, më pas këtë profesion e ka vazhduar në qytetin e Durrësit.

Në moshën 24-vjeçare ka kryer një trajnim më të avancuar ku dhe e ka bërë që të ketë akoma dhe më shumë besim në aftësitë e saj duke marrë pjesë në konkursin ndërkombëtar për parukier dhe berber i quajtur “INTERNATIONAL BRIDE’S HAIR STYLE” në Antalia të Turqisë në vitin 2019 ku dhe ka fituar vendin e dytë mes shumë shteteve të tjera!

Kupa, medalja dhe certifikata në festivalin “International Bride’s Hair Style”

Kela gjithashtu na tregon mes shumë emocionesh edhe dëshirën e madhe të prezantueses së festivalit që të ishte pikërisht Kela ajo që do e stilonte atë ditë edhe pse kishte make-up artist personal.

Për të parë veprat dhe Botën e Artin të kësaj artisteje në ju ftojmë që ta ndiqni atë në Facebook duke klikuar këtu:

Bota Magjike e Artit

Në këtë grup Kela mirëpret të gjithë Artistët dhe talentet për ti promovuar nga të gjitha fushat e Artit!

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera