20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Bitcoin është duke thyer rekorde/ Po blihet nga investitorë të mëdhenj

Bitcoin është duke thyer rekorde, po blihet nga investitorë të mëdhenj

Thyerja e rekordeve të Bitcoinit, i parë javët e fundit, është drejtuar pjesërisht nga hyrja e investitorëve më të mëdhenj në treg.

Kështu thotë Henri Arslanian nga PwC, duke shtuar se kjo valutë po shihet si një mbrojtje kundër inflacionit.

Kriptovaluta u rrit me mbi 30 mijë dollarë për herë të parë dhe kishte përparuar më shumë se 300 për qind në vitin 2020.

Monedha virtuale ka ekzistuar për pak më shumë se një dekadë, por ajo vetëm filloi të rritet në popullaritet midis investitorëve kryesorë institucionalë vitin e kaluar.

“Kur shikoni këtë rritje të Bitcoini që është duke ndodhur në javët dhe muajt e fundit, me të vërtetë, ka dy elementë të mëdhenj që e drejtojnë atë. Njëra është hyrja e vazhdueshme e lojtarëve të mëdhenj në treg”, tha Arslanian.

Vitin e kaluar, ringjallja e çmimit të Bitcoinit është ushqyer pjesërisht nga miliarderë të njohur të Wall Streetit që e mbështetën publikisht kriptovalutën.

Analistët thanë se miratimi i tyre u dha besim investitorëve të tjerë skeptikë.

Kompanitë e mëdha financiare si PayPal dhe Fidelity gjithashtu kanë bërë lëvizje në kriptovalutë, ndërsa të ngjashëm me Square dhe MicroStrategy kanë përdorur bilancet e tyre për të blerë Bitcoin.

Aktualisht, sipas CoinMarketCap, një Bitcoin po tregtohet me mbi 31 mijë dollarë.

Burimi: Telegrafi

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit