5.5 C
Tiranë
KryefaqjaBotaBefason të gjithë Ambasadori Slloven gjatë një takimi zyrtar në Bosnje

Befason të gjithë Ambasadori Slloven gjatë një takimi zyrtar në Bosnje

Dorëzimi i letrave kredenciale te Kryetari i Presidencës së BiH, Milorad Dodik u bë nga Ambasadori i Përhershëm i Republikës së Sllovenisë, Damijan Sedar, ku tha se Sllovenia është një avokat i fortë i përparimit të Bosnje dhe Herzegovinës në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian.

Në atë kontekst, u diskutua presidenca aktuale sllovene e Këshillit të Bashkimit Evropian.

Ambasadori Sedar tha se Sllovenia do të vazhdojë të punojë për të përshpejtuar procesin e zgjerimit të BE-së në rajonin tonë dhe se presidenca do t’i kushtojë vëmendje të veçantë Bosnjë dhe Herzegovinës.

Sllovenia, si kryetare, do të përpiqet të punojë në forcimin socio-ekonomik të rajonit dhe të promovojë integrimin sektorial të vendeve të rajonit në BE, të tilla si infrastruktura, transporti, lidhjet energjetike, digjitalizimi, siguria kibernetike dhe një këndvështrim pozitiv për të rinjtë.

Bashkëbiseduesit bien dakord që marrëdhëniet midis Bosnje dhe Herzegovinës dhe Republikës së Sllovenisë janë tradicionalisht miqësore dhe pa çështje të hapura që do të pengonin bashkëpunimin midis dy vendeve.

Në fund të ceremonisë së dorëzimit të letrave kredenciale, Kryetari Dodik i uroi Ambasadorit Sedar një mandat diplomatik katër vjeçar të suksesshëm.

Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera