24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

BE nxit unitetin, ndërsa liderët takohen për samitin e vaksinave

Vendet evropiane nuk duhet t’i kthehen njëri-tjetrit, mes tensioneve në rritje mbi furnizimet e vaksinave Covid, ka thënë presidenti i Parlamentit të BE.

“Nuk ka kuptim që ne të kthehemi ndaj njëri-tjetrit, ashtu si nuk ka kuptim të mendojmë se të tjerët po bëjnë më shumë,” tha Presidenti i Parlamentit Evropian David-Maria Sassoli në një konferencë shtypi të enjten.

Thirrja për unitet vjen ndërsa udhëheqësit e BE zhvillojnë bisedime virtuale për të diskutuar furnizimet dhe përmirësimin e shpërndarjes në 27 vendet anëtare të bllokut.

“Sa më shumë unitet të tregojmë, aq më shumë besim do të frymëzojmë,” shtoi ai. “Shpëtimi qëndron në punën e përbashkët”.

Disa vende janë ankuar që dozat nuk janë shpërndarë në mënyrë të drejtë. Liderët e BE do të vendosin nëse do të miratojnë propozimet për të forcuar kontrollet e eksportit.

Kontrolle të tilla mund të ndikojnë në furnizimin me Mbretërinë e Bashkuar, ku kryeministri Boris Johnson ka paralajmëruar kundër vendosjes së “bllokadave”.

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shkroi në Tëitter se samiti do të “sigurojë që evropianët të marrin pjesën e tyre të vaksinave”. Ajo gjithashtu tha se BE kishte eksportuar rreth 77 milionë doza në 33 vende që nga dhjetori, duke e bërë bllokun eksportuesin më të madh të vaksinave në botë.

Disa shtete të BE, të udhëhequr nga Austria, po bëjnë thirrje për një rishikim në metodën e shpërndarjes së bllokut, pasi nuk arritën të marrin doza të mjaftueshme këtë vit.

Përhapja e vaksinave në shtetet e BE-së ka filluar e ngadaltë dhe blloku ka fajësuar kompanitë farmaceutike, kryesisht AstraZeneca-n për mosdhënien e dozave të premtuara. Nga ana e saj kompania ka mohuar që nuk po respekton kontratën e saj.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit