21.7 C
Albania
Mon, 26 July, 2021

BE dhuron pajisje për të ndihmuar Shqipërinë të luftojë Coronavirus

BE ka dhuruar 5 ambulanca, 15 ventilatorë të lëvizshëm dhe më shumë se 100 njësi të specializuara mjekësore për qeverinë shqiptare për të trajtuar raste të rënda të koronavirusit.

Kjo është pjesa e dytë e ndihmës së BE për spitalet e vendit në mbështetje të luftës kundër koronavirusit.

“Bashkimi Evropian është dhuruesi më i madh në luftën kundër koronavirusit në Shqipëri, me 50 milion euro grante për të mbështetur sistemin shëndetësor dhe rimëkëmbjen socio-ekonomike dhe 180 milion euro kredi për ndihmë makro-financiare,” shkroi ambasadori i BE-së në Twitter.

Ai gjithashtu u bëri thirrje njerëzve që “respektojnë rregullat” për të fituar luftën kundër COVID-19.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit